Daňové přiznání na poslední chvíli. Formulář a přehled změn

Petr Kučera Petr Kučera
1. 4. 2014 11:00
Spočítejte si daň z příjmů snadno a rychle. Interaktivní formuláře pro finanční úřad i pojišťovny za rok 2013.
Zkuste to elektronicky!
Zkuste to elektronicky! | Foto: Jan Langer

Na přiznání k dani z příjmů fyzických osob zbývá už jen pár hodin. Posledním dnem pro podání přiznání je úterý 1. dubna, pokud nevyužijete služeb daňového poradce (pak se lhůta prodlužuje do začátku července).

Nadále platí, že přiznání stačí v tento den prokazatelně odeslat, nebo do stejného termínu oznámit finančnímu úřadu, že využijete daňového poradce. Pokuta za pozdní podání daňového přiznání hrozí až při zpoždění delším než pět pracovních dnů.

Také lhůta pro zaplacení daně končí 1. dubna. V praxi stačí, když peníze dojdou na účet státu do čtyř pracovních dnů po tomto termínu. Úroky z prodlení (nyní 14,05 % ročně) se totiž začnou počítat až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. A stále platí, že do limitu 200 korun se nevybírají.

Pro snadný výpočet a vyplnění daňového přiznání vám Aktuálně.cz letos nabízí dva nástroje.

Interaktivní formulář daňového přiznání poskytla společnost Software602. Součástí jsou také přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. K práci s interaktivními formuláři je potřeba stáhnout i bezplatný nástroj Software602 Form Filler. Vedle přiznání pro fyzické osoby je na výběr i verze pro právnické osoby.

Osvědčenou možností je také rychlá a jednoduchá online kalkulačka od společnosti Dendax. Autoři ji nabízejí zdarma, nicméně poděkováním může být váš dar na dobročinné účely. Součástí kalkulačky je přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny.

V daňovém přiznání za rok 2013 na většinu lidí nečekají výraznější novinky oproti předchozímu roku. Změny k horšímu se ale dotknou některých podnikatelů, vydělávajících důchodců a lidí s příjmy nad čtyřnásobek průměrné mzdy.

Trojici změn prosadila ještě vláda vedená Petrem Nečasem jako součást balíčku, který měl snížit tempo zadlužování České republiky.

Interaktivní formulář k daňovému přiznání

Daňová kalkulačka online

S jakými novinkami tedy musí počítat všichni, kdo nyní podávají přiznání k dani z příjmů fyzických osob za uplynulý rok?

Živnostníci a další OSVČ

Pokud osoby samostatně výdělečně činné využijí takzvané výdajové paušály, nemohou současně uplatnit daňové slevy na dítě a na manžela či manželku. Dalších slev a odpočtů se však omezení netýká. Zůstává tedy zachována možnost využívat například základní slevu na poplatníka nebo odečítat úroky z úvěru na bydlení od daňového základu.

Při souběhu příjmů z více druhů činností, přičemž u některých poplatník bude využívat paušál a u některých ne, bude nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet dílčích základů, u kterých byly paušály uplatněny, není vyšší než 50 procent celkového základu daně.

Samotná výše paušálů se nakonec nemění, přestože ministr Kalousek původně navrhoval jejich výrazné snížení na úroveň roku 2004.

U činností spadajících do paušálů ve výši 40 a 30 procent (svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) je však lze využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun.

Důchodci s vlastními příjmy

O hodně peněz přijdou důchodci, kteří kromě penze mají i další zdanitelné příjmy. Nečasova vláda prosadila, že výdělečně činní příjemci starobních důchodů si již nebudou moci od daně z příjmů odečítat základní slevu na poplatníka v roční výši 24 840 korun. Poprvé se toto omezení vztahuje právě na příjmy z roku 2013.

V praxi si tak penzisté připlatí tisíce korun na dani z příjmů. Vedle důchodců pracujících jako zaměstnanci či brigádníci se tato novinka týká i živnostníků a dalších OSVČ, tedy například i penzistů s příjmy z pronájmu nebo malé fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu.

Toto "úsporné opatření" se však nevztahuje na invalidní důchody (případně sirotčí či vdovské).

Lidé s nejvyššími příjmy

Lidé s příjmy nad čtyřnásobek průměrné mzdy - tedy zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně - zaplatí státu výrazně více než dosud. Jednak odvedou takzvaný solidární příspěvek, jednak se jich dotkne zrušení stropů pro odvody na zdravotní pojištění.

Kdo má na výplatní pásce 150 tisíc hrubého, odvede státu a pojišťovnám zhruba osm tisíc korun měsíčně víc oproti roku 2012. A například topmanažer s půlmilionovou hrubou měsíční mzdou přijde o zhruba 50 tisíc korun měsíčně.

Vedle samotného solidárního příspěvku ve výši sedmi procent (z příjmů nad tuto hranici) čeká lidi s vysokými příjmy ještě jedna povinnost: Sami si budou muset podávat daňové přiznání. Samozřejmě že mohou využít služeb daňových poradců, ovšem za jejich služby - na rozdíl od služeb účetních svého zaměstnavatele - budou muset platit.

Daňová kalkulačka online

Interaktivní formulář k daňovému přiznání

 

Právě se děje

Další zprávy