Praha - Česká národní banka ve čtvrtek oznámila, že odejmula čtvrté největší domácí záložně UNIBON povolení působit jako družstevní záložna.
„Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání této družstevní záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu," uvádí Marek Petruš z České národní banky.
Správní jednání o odebrání licence centrální banka se záložnou zahájila již 25. listopadu 2011 a k 8. březnu 2012 nabylo právní moci rozhodnutí o odebrání licence.
Počínaje tímto dnem nesmí UNIBON - spořitelní a úvěrní družstvo přijímat vklady, poskytovat úvěry a provozovat další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků.
Kdo bude vyplácet vklady? Rozhodne likvidátor
ČNB členům družstva UNIBON - spořitelní a úvěrní družstvo doporučuje vyčkat na jmenování likvidátora, který posoudí aktuální situaci a určí postup likvidace. Likvidátora na návrh centrální banky jmenuje soud.
Likvidátor bude poté zkoumat ekonomickou situaci záložny a následně pro ČNB vyhotoví zprávu o jejím stavu. Na jejím základě pak centrální banka rozhodne o případné platební neschopnosti. Po tomto rozhodnutí by začal Fond pojištění vkladů vyplácet peníze klientům do 20 dnů.
Tomáš Zimmermann z ČNB nechce odhadovat, jak dlouho šetření likvidátora bude trvat, pouze říká, že v minulých případech šlo o několik měsíců.
Záložna měla na podzim minulého roku zhruba 4400 klientů, kteří na vkladech měli uloženy necelé tři miliardy.
O ty nepřijdou, protože i kdyby záložna byla v platební neschopnosti, vklady v záložnách (stejně jako v bankách a stavebních spořitelnách) jsou ze zákona stoprocentně pojištěny do ekvivalentu 100 000 eur.
Čtěte také: Další kampeličky chtějí být bankou, bude to snadnější Klienti zkrachovalé záložny už mají zpět většinu peněz Komu svěřit peníze? Přehled nejlepších spořicích účtů |
UNIBON zakončil loňské třetí čtvrtletí ztrátou 6,6 milionu korun. Téměř polovina úvěrů, které záložna poskytla, byla nesplácená déle než 90 dnů. Poměr kapitálu k rizikově váženým aktivům se u UNIBON téměř rok pohyboval pod požadovanou osmiprocentní hranicí.
Situace UNIBON souvisela podle Hospodářských novin s problémy holdingu Geofin ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Prostřednictvím své stavební firmy VOKD a Geofinu ovládal Zátorský skoro třetinový podíl UNIBON, letos v létě pak větší část podílu prodal. Záložna poskytovala Geofinu úvěry, jenže holding je kvůli potížím nesplatil, napsal list.
UNIBON: Studujeme spis
Mluvčí Unibonu řekl, že rozhodnutí ČNB o odejmutí licence bylo právnímu zástupci záložny doručeno dnes v 10.30. "Provoz Unibonu v tuto chvíli není omezen, pobočky jsou otevřeny. Máme likviditu na to, abychom mohli vyplácet vklady, také trvalé příkazy a platby, které mají lidé nastaveny, normálně běží," řekl Odstrčilík.
Dodal, že další kroky už bude řešit likvidátor, který převezme pravomoci vedení Unibonu. ČNB by jej podle Odstrčilíka měla navrhnout bez zbytečného odkladu. "Současné vedení Unibonu musí prostudovat rozsáhlý spis k rozhodnutí o odejmutí licence. Následně bude své členy informovat o tom, co vlastně byly hlavní důvody, které vedly ČNB k tomuto kroku," řekl Odstrčílík.
Nové vedení záložny v prosinci slibovalo výrazné posílení kapitálu. Výhledově plánovalo další velké investice a po stabilizaci Unibonu chtělo žádat o bankovní licenci.
Záložny jsou pod přísným dohledem
Takzvané kampeličky nabízejí mnohdy výrazně lépe úročené spořicí účty nebo termínované vklady než klasické banky. Vklady jsou přitom pojištěny stejně jako v bankách, tedy 100 procent až do výše 100 tisíc eur. Některé nabízejí také nízké nebo nulové poplatky za vedení běžného účtu.
Už v roce 2005 výrazně zpřísnila pravidla pro fungování těchto družstev, dohlíží na ně Česká národní banka. Povinný základní kapitál vzrostl z dřívějších 500 tisíc na 35 milionů korun.
Mezi nevýhody naopak patří malá síť poboček, pro zřízení účtu je přitom u řady z nich nutná osobní návštěva. Zájemce se totiž musí nejdříve stát členem družstva. Jako člen zaplatí i vstupní poplatek, jehož výše je nicméně u většiny kampeliček jen symbolická.
Klienti se jako členové musejí také podílet na krytí případné ztráty záložny. Podle zákona je však tato povinnost omezena řádově na maximálně stovky korun - na dvojnásobek členského vkladu a případného zápisného.
Dále čekáme na vyjádření přímo ze záložny