Ministerstvo financí v pondělí vydalo ve Finančním zpravodaji upřesňující podmínky úlev pro podnikatele a fyzické osoby v souvislosti se šířením koronaviru.
"Zařazení dopadů COVID-19 do pokynu pro individuální promíjení sankcí je rozhodně správná cesta, jak v současné situaci podnikatelům ulehčit. Předpokládám, že v několika následujících měsících bude správce daně postupovat vůči podnikatelským subjektům s vyšší mírou benevolence," řekl ČTK partner poradenské skupiny Apogeo Jiří Žežulka.
Upozornil, že balíček neposunuje termín pro podání přiznání, ale přináší prominutí sankcí spojených s pozdním podáním a úhradou daně. "Oproti původnímu předpokladu se prominutí bude týkat všech poplatníků, bez ohledu na to, zda mají či nemají povinnost podat daňové přiznání elektronicky," dodal.
- Žežulka zároveň uvedl, že podnikatelům stále chybí informace o tom, jak bude postupovat Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a jednotlivé zdravotní pojišťovny. "S termínem pro podání daňového přiznání souvisí také povinnost odevzdat tzv. přehledy a zaplatit případný doplatek na sociálním a zdravotním pojištění. To však v liberačním balíčku (ministerstva financí) představeno nebylo," uvedl. Dodal, že podnikatelům, kteří mají přiznání již připraveno a mohou jej odeslat elektronicky, nic nebrání v tom, aby tak učinili.
I podle daňového specialisty poradenské společnosti BDO Martina Tučka jsou daňová opatření pozitivním krokem. Upozornil ale, že od finanční správy chybí příslib, že nebude pozdní podání přiznání evidováno jako porušení povinností, které má později vliv při posouzení dalších žádostí o prominutí daně či jeho příslušenství.
Pro udržení podniků v provozu bude podle Tučka také důležité rychlé vracení odpočtů DPH. "V prvním pololetí bude významná i vstřícnost správce daně při rozhodnutích o snížení záloh na daň z příjmů na základě žádostí daňových poplatníků, neboť je zřejmé, že přijatá opatření budou mít na dosahování zisků podniků destrukční vliv," dodal.