Plány na podzimní dovolené zatím 2. vlna nerozbila. Vlastní chalupa má ale cenu zlata

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
27. 9. 2020 20:12
Dovolenou si v létě nevybralo 37 procent Čechů, z nich přibližně dvě pětiny plánují vyrazit na rekreaci na podzim v tuzemsku. Do zahraničí by chtěl vyjet každý desátý Čech, v září zahraničním pobytům dominuje Slovensko. Výběr pobytu na poslední chvíli kvůli šířícímu se koronaviru preferuje 60 procent Čechů, dovolenou kupují několik dní nebo zhruba týden předem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Hrdý

Podle průzkumu cestovního portálu Skrz.cz Češi na podzim zamíří na podobná místa, která byla žádaná už v létě. "Nejvíce respondentů plánuje cestu do jižních Čech a na jižní Moravu, dále pak vedou Jeseníky, Šumava, Beskydy a také západočeské lázně," uvedl ředitel portálu Skrz.cz Matěj Dvorský.

Pokud jde o zahraničí, v září by 28 procent lidí chtělo vyrazit na Slovensko, 14 procent Čechů plánuje cestu do Chorvatska, deset procent lidí láká rekreace v Řecku. V případě říjnových pobytů Češi podle průzkumu zvažují Itálii, ale také Egypt. Česko ovšem tuto africkou destinaci nezařadilo na seznam bezpečných zemí.

Od jara, kdy Skrz.cz uskutečnil svůj první průzkum a většina lidí v něm upřednostňovala pobyt v soukromí - v chatách či chalupách, se preference Čechů změnily. Do hotelu by nyní zamířilo 70 procent Čechů, penzion by si vybralo 56 procent tuzemských cestovatelů a pětina by zvolila ubytování v chatě.

Dovolená ve vlastním

Stále ovšem platí, že v Česku v rámci Evropy dominuje chalupaření, respektive touha po něm. Například podle realitní společnosti Re/Max se zájem o koupi vlastního prázdninového domku zvýšil meziročně až o čtvrtinu.

"Na jediný objekt se často přijede podívat více než deset zájemců. Máme případy, kdy se nemovitost dostala do nabídky v úterý a o víkendu už byla po celkem osmnácti prohlídkách rezervovaná," říká za realitku Tomáš Hejda.

Nárůst zájmu o chaty a chalupy lze vysledovat i z dotazů zadávaných do vyhledávače Google. Během letošního července se termín "chata" dočkal největšího počtu dotazů od roku 2004, odkdy Google nabízí data o dotazech svých uživatelů. "Červencový výsledek překonal nejen uplynulé letní měsíce, ale i silná zimní období, kdy jsou chaty cílem zimních dovolených. Pojmy 'chata' i 'chalupa' jsou ve vyhledávání nejčastěji spojovány se slovem 'prodej'," uvádí Tomáš Odstrčil z analytického projektu Česko v datech.

Průměrná cena chatové nemovitosti se podle společnosti pohybuje zhruba na úrovni 1 250 000 korun. Některé chalupy lze pořídit i za méně než 200 tisíc korun, nebo naopak až za 14 milionů korun. Server Bezrealitky.cz nyní nabízí přibližně stovku chat a chalup a ty nejdražší i nejlevnější nemovitosti lze nalézt v Jihočeském kraji. Nejdražší nabídka na portálu činila k 15. září letošního roku 7,5 milionu korun, nejlevnější chalupa byla oceněna na 166 tisíc korun.

Na špičce chataření

Podle analytika České spořitelny Michala Skořepy strávili Češi v roce 2018 na základě dat Eurostatu na chatách či chalupách z rekreačních důvodů téměř 32 milionů nocí. Na jednoho obyvatele tak průměrně vychází tři noci strávené na vlastní chatě ročně.

Vyššího výsledku dosáhlo v Evropě jen Nizozemsko, jehož obyvatelé ve svých chatách tráví v průměru přes čtyři noci. "Na své chaty a chalupy jsme podle Eurostatu v roce 2018 vyrazili téměř osm milionkrát. V přepočtu na jednoho obyvatele jsme v tomto ohledu na absolutní špičce. Na tisíc obyvatel Česka totiž vychází 744 pobytů ve vlastním víkendovém domě," doplňuje Skořepa.

Na druhém místě je Kypr, kde na tisíc obyvatel vychází o 61 výletů méně. Trojici nejnáruživějších chalupářů uzavírá Finsko s 563 chatařskými výlety ve stejném měřítku.

 

Právě se děje

Další zprávy