Češi začali více spořit, potvrzuje další průzkum

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 9. 2012 14:25
Průměrná domácnost by z úspor pokryla tříměsíční výdaje. Vzdělanější mají víc

Praha - Češi spoří stále víc. Průměrná domácnost by již z úspor stačila pokrýt výpadek svých příjmů po dobu tří měsíců, což je obvykle doporučované minimum. Ukazují to nová data z projektu ING Bank Svět spoření, v němž odpovídalo 1500 lidí.

Během letošního druhého čtvrtletí vzrostly úspory tak, že by výpadek příjmů pokryly o dva týdny déle než v prvním čtvrtletí roku 2012.

"To, že více spoříme, je trend posledních měsíců. Potvrzují to i data o vkladech z České národní banky. Ať již se jedná o obavy domácností z neustálého zdražování a vzrůstajících nákladů v budoucnu nebo o uvědomělé chování stále více finančně gramotných Čechů, jedná se bezesporu o pozitivní posun," komentuje výsledky průzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank.

Průzkum ale zároveň ukazuje na značné rozdíly ve stavu úspor podle dosažené úrovně vzdělání.

Zatímco lidé se základním vzděláním mají úsporami pokrytý zhruba 1,7násobek svých pravidelných měsíčních výdajů, vysokoškoláci průměr se svým 5,6násobkem zvedají. Lidé s maturitou jsou na 3,8násobku a ti, co mají střední vzdělání bez maturity, jsou na tom jen o málo lépe (1,9násobek) než lidé se základním vzděláním.

Foto: ING Bank

Z průzkumu dále vyplynulo, že u českých domácností došlo ve druhém čtvrtletí roku 2012 k mírnému nárůstu měsíčních příjmů (30 793 Kč), zároveň však i ke zvýšení pravidelných výdajů (23 691 Kč) spojených s průběžným zdražováním a zvyšováním daňové zátěže. Češi si tak mohou dovolit spořit stále až čtvrtinu svých příjmů, stejně jako v předchozích měsících.

"Lze tedy konstatovat, že i když mají domácnosti stále stejný "balík" peněz, který mohou odkládat stranou, začaly spořit více, což dokazuje index úspor," doplňuje výsledky Libor Vaníček.

Projekt počítá úspory v hotovosti, na běžných, spořicích nebo termínovaných účtech, finanční rezervy v akciích, dluhopisech nebo podílových fondech. Do rezervy naopak nejsou započítány prostředky na stavebním spoření.

Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Spořicí účet Air Bank snižuje úrok. Porušila slib?
První velká banka přichází s dobrým spořicím účtem
Průlom: První banka vrátila poplatek za úvěrový účet

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy