Spořicí účet Air Bank snižuje úrok. Porušila slib?

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
21. 9. 2012 17:30
Sazba klesá na 2,4 procenta, takže na trhu jsou k dostání tři lepší nabídky
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nová Air Bank oznámila, že od října o jednu desetinu procentního bodu snižuje úrokovou sazbu u svého spořicího účtu. Sazba tak klesne ze současných 2,5 na 2,4 procenta.

Banka to zdůvodňuje poklesem sazeb na mezibankovním trhu. K tomu na konci června přistoupila Česká národní banka, která základní sazbu snížila z 0,75 procenta na nové rekordní minimum 0,5 procenta.

„Kvůli červnovému snížení základní sazby České národní banky následně klesly i úrokové sazby na srovnatelných spořicích účtech konkurenčních bank," píše Air Bank na svém blogu.

Banka údajně k tomuto kroku přistoupila, aby i do budoucna mohla garantovat, že její sazba bude patřit mezi tři nejlepší na trhu. To totiž klientům slíbila a stále slibuje.

Stále mezi třemi nejlepšími?

Na trhu se ovšem teď dají najít tři bankovní nabídky s lepší sazbou.

UniCredit Bank nabízí sazbu 2,5 % bez omezení. Zuno Bank má na spořicím účtu Plus stejnou sazbu, ovšem úročí jí peníze jen v těch měsících, ve kterých z účtu neodchází platba. A Equa bank nedávno spustila nabídku spořicího účtu Extra, kde lze získat sazbu až 2,6 procenta. Ten funguje na podobném principu jako nabídka Zuno. Základní sazba činí 1,8 % a když v daném měsíci z účtu neodejde platba, připíše k nim dalších 0,8 %.

Právě tyto dodatečné podmínky podle mluvčího Air Bank Vladimíra Komjatiho znamenají, že tento nováček stále plní podmínky, které klientům slibuje, tedy že sazba Air Bank bude stále mezi třemi nejlepšími na bankovním trhu.

Banka přitom odkazuje na pravidla, která lze najít na jejím webu. Nejblíže k vyřazení účtů od Zuno a Equa tak může být toto pravidlo: Úroková sazba spořicího účtu není podmíněna tím, aby vám peníze na účtu „ležely" (banky často používají výrazy jako věrnostní bonus nebo fixace).

Největší konkurenti na ČNB nereagovali

Mimochodem, když banka ve svém blogu říká, že sazby klesly i u konkurence, má tím na mysli účty, které se s její TOP3 garancí nemohou s jedinou výjimkou porovnávat.

Oberbank snížila sazby z 2,25 % na 2 %. Ale Komerční banka, stejně jako Citibank a Fio banka, upravovala poměrně nezajímavé spořicí produkty se sazbami kolem jednoho procenta.

Nejbližší konkurence ke snižování sazeb nepřistoupila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy