Praha - Počet vydaných platebních karet v České republice vloni vzrostl o 2,4 procenta na téměř 9,27 milionu kusů. Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty.
I nadále ale jednoznačně dominují debetní karty. Naopak počet kreditních karet stále klesá - za loňský rok z 1,68 na 1,56 milionu kusů. Kromě vyšší opatrnosti bank jsou zřejmě důvodem také vyšší poplatky za používání kreditní karty nebo obava lidí ze zadlužení.
Roste také počet karet vybavených čipem, což zvyšuje jejich bezpečnost. Ke konci loňského roku jej mělo už 97 procent debetních karet, což Česko řadí k evropské špičce. Kreditní karty zatím mají čip v necelých 81 procentech případů.
Podíl bankomatů dál klesá
Pokračuje trend z předchozích let, kdy Češi stále více používají karty k placení v obchodech než k výběru hotovosti z bankomatu. Dřívější převaha bankomatů skončila už v roce 2009.
Lidé vloni využili kartu k placení za zboží a služby ve více než 224 milionech případů, což je o 15,5 procenta více než v roce 2009. Počet výběrů hotovosti z bankomatů se zvýšil o 1,4 procenta na téměř 159 milionů.
Současně klesá průměrná hodnota plateb u obchodníků, lidé tedy častěji platí kartou i nižší částky. Průměrná platba klesla z předloňských 1034 korun na loňských 907 korun, nepatrně klesla i průměrná výše jednoho výběru z bankomatu (z 3702 na 3688 korun).
Počet obchodních míst, kde lze kartami platit, meziročně vzrostl o více než čtyři procenta na 65,3 tisíce. Platebních terminálů přibylo přes sedm tisíc, nyní je jich 74 tisíc. Nadále roste i počet bankomatů - ke konci loňského roku jich bylo 3868, tedy o pět procent více než v roce 2009.
Objevujeme internetové platby i cashback
Výrazně přibylo také i internetových obchodů, které přijímají platbu kartou. Stejně jako předloni se i vloni zvýšil jejich počet o více než čtvrtinu, nyní je jich zhruba 2900. Čeští uživatelé vloni kartou na internetu zaplatili přes tři miliony transakcí, předloni jen 1,9 milionu.
Lidé postupně objevují také službu cashback, tedy výběr hotovosti na pokladnách obchodů při platbě za zboží. Vloni ji využili ve 245 tisících případů, průměrná výše jednoho výběru činila téměř 1200 korun. Počet míst nabízejících tuto službu vzrostl o čtvrtinu na 4868.ˇ
Žádné dramatické zneužívání
Z hlediska zneužívání platebních karet a podvodů nebyl loňský rok podle předsedy bezpečnostního výboru Sdružení pro bankovní karty Karla Kadlčáka příliš dramatický. "Neobjevily se totiž žádné nové podvodné postupy a nebyl zaznamenán ani žádný masový únik dat," říká.
Loni bylo v Česku podle Kadlčáka zaznamenáno 85 případů takzvaného skimmingu - tedy kopírování platebních karet pomocí speciálního kopírovacího zařízení, které pachatelé umisťují přímo na bankomat nebo na platební terminál. V letních měsících pak došlo i k několika případům zadržení hotovosti speciálním zařízením při transakci na bankomatu.