Podle aktuálních dat asociací a společností, které dokument podepsaly, je v Česku zhruba 215 000 terminálů.
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že během příštích tří let má v ČR přibýt dalších 30 000 terminálů, 10 000 každý rok. V úterý podepsané memorandum podle něj mimo jiné podnikatelům umožní bezplatně si terminál na jeden rok zapůjčit. "Více než miliardu transakcí hradíme platebními kartami, z toho 853 milionů transakcí bylo bezkontaktních, v tom jsme na prvním místě v Evropě," řekl Havlíček.
Současná kampaň má podle něj cílit na zvýšení celkového počtu terminálů, ve kterém ČR za evropským průměrem zatím zaostává. "Kampaň má jasný cíl - posunout se nad průměr Evropské unie, to znamená z 21 terminálů na 1000 obyvatel se dostat na 24 terminálů na 1000 obyvatel. Do projektu bychom chtěli zakomponovat přibližně 10 000 malých a středních podnikatelů a živnostníků. Záměrně říkám malých, protože u těch velkých je mít terminál už teď více méně samozřejmá věc," dodal ministr.
Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal míní, že vybraní živnostníci dostanou terminál zdarma na první rok zejména kvůli podpoře poslední vlny elektronické evidence tržeb (EET). Květnové rozšíření EET se bude týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů a taxikářů. "V současné době platí menší obchodník za terminál měsíční paušál v řádu stovek korun až do zhruba 1500 Kč měsíčně. Z každé platby pak platí 0,5- až dvouprocentní poplatek zpracující bance," dodal.
Účastníci dnešního memoranda se mimo jiné zavazují pracovat na tom, aby bezhotovostní platby byly všeobecně dostupné a přístup k těmto platbám byl na stejné úrovni jako přístup k platbám v hotovosti. MPO uvedlo, že je připraveno diskutovat i související legislativu. Například zákon o omezení plateb v hotovosti stanovuje limit 10 500 eur (270 000 Kč), zatímco v zemích EU jde většinou o 5000 eur, podotklo. Memorandum podle ministerstva však neznamená omezení plateb v hotovosti, ale rozšíření platebních možností s využitím moderních technologií.
"Češi považují platby kartou za jednoduché a bezpečné, v jejich používání jim primárně brání absence platebních terminálů u obchodníků. Z výzkumů společnosti Mastercard vyplývá, že 22 procent plateb nemohou Češi zaplatit bezhotovostně, protože obchodník neakceptuje karty, tím se i sám obchodník připravuje o tržby," uvedl dnes generální ředitel Mastercard pro ČR a Slovensko Michal Čarný.
"Počet míst, kde lze v Česku platit kartou, má stále velký prostor pro růst," potvrdil regionální manažer Visy pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš. Radek Horák z ČSOB dodal, že obchodníci, kteří přijímají karty, vydělávají v průměru o 12 až 18 procent víc než ti, kteří přijímají jen hotovost.
Podle Dohnala je nicméně pravděpodobné, že i přes dnešní memorandum hlavní subjekty trhu nebudou mít motivaci poplatky vybírané od podnikatelů v souvislosti s platbami kartou ve větší míře snižovat. "Neexistuje totiž nic zdarma," dodal.