Kolik stojí zadarmo. Jaké podmínky mají české banky u nabízených "bezplatných" účtů

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
24. 1. 2020 6:11
Řada bank na českém trhu nabízí klientům běžný účet zdarma. Ovšem pokud lidé nabídku detailněji prozkoumají, zjistí, že účet bez poplatku mnohdy dostanou jen za splnění určitých podmínek. A když je nesplní, platí. Na co si dát při výběru bankovního účtu pozor a jak ušetřit?
Foto: Martina Křížová

Bankovní poplatky můžou ukrojit z osobního rozpočtu i stovky korun ročně. Většina bank je sice v posledních letech zredukovala a lákají klienty například na účty zdarma, ne vždy to tak ale skutečně je.

"Klient by se neměl nechat zlákat slůvkem zdarma, ale podívat se i na smluvní podmínky. Zřízení a vedení běžného účtu bez poplatků může být podmíněné například tím, že klient provede v daném období určitý počet plateb kartou. Nebo musí posílat pravidelně na účet minimální obnos, případně si k běžnému účtu zřídit další finanční produkt, například kontokorent nebo spořicí účet," varuje Petr Štětka z Raiffeisenbank. 

Podle něj je důležité si ujasnit, k jakým účelům bude klient běžný účet využívat. Zda z něj budou odcházet především trvalé příkazy a platby přes internet nebo mobilní bankovnictví, nebo zda často vybírá z bankomatu, využívá bezkontaktní placení, případně vybírá a platí v zahraničí. A následně u banky ověřit, zda jsou i tyto transakce zdarma, nebo zda už se za ně platí poplatek. Aby nakonec placený účet nevyšel výhodněji než ten "zdarma". 

Například u klientsky největší České spořitelny je účet zdarma jen v případě, když na něj chodí pravidelně každý měsíc alespoň 7000 korun, klient využívá službu Moje zdravé finance, provede alespoň jednu platbu kartou a zároveň má jednu z dalších služeb, například penzijní připojištění, investování, hypotéku či stavební spoření.

"Běžný účet zdarma nebo za zvýhodněných podmínek mohou u nás využívat klienti se službou Moje zdravé finance. Tuto službu má aktivovanou více než 1,4 milionu našich klientů. V internetovém bankovnictví George mají navíc k dispozici graficky jednoduchý přehled svých financí a produktů, mohou si nastavit upozornění, že překročili výdaje ve vybrané kategorii, dozvědí se, kolik peněz jim zbývá do výplaty, či si zobrazí rady a tipy, jak správně nastavit produkty nebo využít všechny možnosti aplikace," vysvětluje Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny. 

Sazebníky jsou nepřehledné, říkají klienti

Kvůli poplatkům vztahujícím se k vybranému účtu se vyplatí do banky zajít nebo alespoň zatelefonovat na klientskou linku a detailně se vyptat. Ačkoliv ceníky služeb najdete na webových stránkách všech bank, není úplně jednoduché se v nich vyznat.

Právě nepřehlednost sazebníků bankovních poplatků bývá lidmi často kritizována, proto nyní také dominuje v Anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek pro rok 2020. Anketu po čtyřech letech odmlky opět spustil server Bankovnipoplatky.cz a lidé mohou hlasovat až do 3. února 2020. Pro připomenutí - poplatek za vedení běžného účtu se stal nejabsurdnějším v roce 2007.

Od té doby se situace výrazně zlepšila. "Ať je poplatek malý, velký, skrytý, zřetelný, zákazníka nikdy nepotěší. Pro banky ovšem existence poplatků představuje znamenitou část příjmu, málokterá se proto s jejich výběrem ochotně rozloučí. V tomto směru však hraje velkou roli konkurence. Proto i dražší bankovní domy už mnohé platby snížily či úplně anulovaly," vysvětluje na svých stránkách spotřebitelská organizace dTest.

Banka Účet zdarma Podmínky Služby účtu zdarma
Air Bank Malý tarif ------ Vedení účtu zdarma, příchozí a odchozí tuzemské platby, příchozí a odchozí SEPA platby, trvalé příkazy, inkaso a SIPO zdarma, výběry z bankomatů banky, vklad hotovosti do vkladomatů Air Bank, dvě platební karty a 1 platební nálepka zdarma, možnost mít až deset běžných účtů zdarma a používat je na různé účely.
Creditas Běžný účet Richee  ------ Zdarma je zřízení, vedení a zrušení běžného účtu, příchozí a odchozí domácí platby, platební příkazy, inkaso či SIPO, embosovaná platební karta, virtuální karta, výběr z jakéhokoliv bankomatu v ČR i v zahraničí, vklad na pobočce do 375 000 Kč, vše kolem internetového bankovnictví a okamžité platby.
Česká spořitelna Běžný účet se službou Moje zdravé finance Na účet musí chodit chodí pravidelný měsíční příjem minimálně ve výši 7 000 Kč, klient provede alespoň jednu platbu kartou, zároveň má jednu z dalších služeb (např. penzijní připojištění, investování, hypotéka či úvěr ze stavebního spoření). Pokud splní jednu podmínku, stojí vedení účtu 50 Kč měsíčně, pokud žádnou, 100 korun. Zdarma je debetní karta, příchozí platby v korunách v rámci ČR, výběry z bankomatů banky, kontokorent, odchozí platby v korunách zadané elektronicky a internetové a mobilní bankovnictví George.
ČSOB Plus Konto Klient musí na účet posílat 10 000 Kč měsíčně. Jinak stojí vedení účtu 69 Kč měsíčně. Zdarma jsou okamžité platby, neomezené tuzemské příchozí a odchozí úhrady, včetně trvalých příkazů a inkas, internetové bankovnictví, včetně zaslání elektronického výpisu, neomezené výběry hotovosti z bankomatů banky v ČR, jeden výběr hotovosti na České poště, poskytnutí dvou debetních karet, možnost povoleného přečerpání účtu.
Equa bank Běžný účet  ------ Zdarma jsou neomezené výběry ze všech bankomatů v ČR, všechny příchozí i odchozí tuzemské a SEPA platby, mobilní bankovnictví, internetbanking, multiměnová platební karta.
Expobank Běžný účet Neo ------- Zdarma vystavení a vedení platební karty Mastercard Standard, výběry z libovolných bankomatů v České republice a zahraničí, tuzemské odchozí elektronické platby, elektronické odchozí/příchozí SEPA platby, tuzemské příchozí platby, internetové bankovnictví a výpisy zasílané e-mailem.
Fio banka Fio osobní účet  ------ Zdarma jsou příchozí a odchozí tuzemské platby (i okamžité), trvalé příkazy, inkasa, europlatby, dvě platební karty, neomezené výběry z Fio bankomatů, až 5 výběrů měsíčně z cizích bankomatů v ČR (vždy alespoň jeden), 1 výběr měsíčně v zahraničí, vklady a výběry na pobočce nebo možnost zvolit si vlastní číslo účtu.
Hello bank Hello účet  ------ Zdarma je zřízení, vedení a zrušení účtu zdarma, příchozí i odchozí úhrady v Kč i v eurech, inkaso, SIPO, trvalé příkazy zdarma, výběry z bankomatů banky v ČR zdarma, tři výběry měsíčně z bankomatu ostatních bank, zaslání výpisu elektronicky, poskytnutí, vedení a blokace debetní karty, tři platební nálepky a změna PINu.
Komerční banka Můj účet  ------ Debetní karta, výběry hotovosti z bankomatů banky, mobilní aplikace internetového bankovnictví, lze platit mobilem nebo hodinkami, nastavení neomezeného počtu trvalých příkazů a povolení inkasa včetně SIPO přes internetové bankovnictví, domácí příchozí úhrady v Kč, kontokorent.
mBank běžný účet mKonto  ------ Zdarma je založení a vedení účtu, vedení platební karty mKarta Svět s výhodnými směnnými kurzy, všechny příchozí a odchozí platby v ČR, včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO plateb, příchozí i odchozí SEPA platby v eurech, vklady v hotovosti na účet v síti vkladových bankomatů, kontokorent.
Moneta Money Bank účet Tom  ------ Zdarma jsou tuzemské odchozí úhrady, trvalé příkazy, inkasa a SIPO platby zadané elektronicky, debetní karta, výběry v hotovosti z bankomatů banky a z bankomatů v zahraničí, změna PINu prostřednictvím bankomatů banky.
Raiffeisenbank Chytrý účet  ------ Vedle standardních úkonů, jako je vedení korunového účtu, správy kreditní a debetní karty, obsluhy účtu v internetovém bankovnictví i mobilní aplikaci, klient získá bezplatný výběr z bankomatů všech bank v ČR, možnost vkládat hotovost přes vkladomat, neomezený počet zahraničních plateb v rámci EHP v eurech nebo servis bleskových plateb mezi bankami podporujícími okamžité platby.
Sberbank Fér konto Aktiv Klient musí provést pět odchozích transakcí měsíčně, jinak stojí vedení 99 korun. Zdarma je příchozí a odchozí úhrada, internetové bankovnictví, debetní karta, výběry z bankomatů banky.
Trinity Běžný účet v Kč  ------ Zdarma jsou standardní úhrady v rámci a mimo banku, příchozí a odchozí SEPA úhrady a ostatní úhrady v měně EUR, které jsou realizovány z/do zemí EHP, inkaso a trvalý příkaz, operace v rámci internetového bankovnictví.
UniCredit bank U Konto a U Konto Tandem  Součet příchozích plateb na účet musí být 12 tisíc korun měsíčně. Jinak stojí vedení účtů 199 korun. Zdarma je vedení účtu, výběry z bankomatů v České republice i v zahraničí, provádění všech trvalých i jednorázových příkazů přes on-line či Smart Banking a vedení karty.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Muž nemusí za šíření filmů na webech platit škodu 80 milionů, rozhodl soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zrušil muži úhradu téměř 80milionové škody za nezákonné šíření filmů prostřednictvím internetu. Obžalovanému Michalovi Pokornému zůstal za čin podmíněný trest, ohledně škody odkázal soud poškozené s jejich nároky na občanskoprávní řízení. Pokorný podle obžaloby v letech 2013 až 2017 umístil na internet víc než 1000 filmů. Znojemský okresní soud mu za to udělil podmíněný trest tři roky vězení odložené na 36 měsíců, v trestu se odrážel i dřívější trest za nakládání s omamnými látkami.

Podmínka muži po středečním rozhodnutí zůstala, krajský soud ale zrušil rozsudek ve výroku o náhradě škody. Bylo by totiž potřeba rozsáhlejšího dokazování. Zhruba desítku poškozených vlastníků filmových práv odkázal na řízení občanskoprávní. Soudce Josef Teplý poznamenal, že podmíněný trest na spodní hranici soud s ohledem na předešlý drogový skutek nepovažuje za přiměřený, nicméně nemohl trest zvýšit, neboť státní zástupce se proti prvoinstančnímu rozsudku neodvolal. Odvolání podal jen Pokorný.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nova loni zvýšila zisk o sedm procent na 865 milionů Kč

Televizní skupina Nova loni zvýšila čistý zisk o sedm procent na 865 milionů korun. Tržby klesly o čtyři procenta na 5,24 miliardy Kč. Důvodem poklesu je snížení příjmů z reklamy v terestrickém vysílání. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Celý zisk firma převede na účet nerozděleného zisku z minulých let.

Příjmy z reklamy tvořily rozhodující část tržeb televize. Výnosy z reklamy v pozemním vysílání klesly o 6,5 procenta na 3,98 miliardy korun, příjmy z internetové inzerce stouply o 0,4 procenta na 252 milionů a tržby z prodeje obchodních sdělení se zvýšily o 0,8 procenta na 511 milionů. Výnosy z předplatného kabelové televize se zvýšily o 17,5 procenta na 410 milionů.

Novu na konci minulého roku koupila od CME investiční skupina PPF.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Evropská komise schválila první národní plány obnovy

Evropská komise (EK) schválila první národní plány obnovy, na jejichž základě budou země Evropské unie čerpat peníze z mimořádného pandemického fondu. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová ve středu oznámila, že vyráží na návštěvu Portugalska a Španělska, kde zahájí sérii cest po všech státech, jejichž plány komise potvrdila. Mezi prvními zeměmi jsou i Řecko a Dánsko, do unijního summitu plánovaného na příští týden by podle unijních činitelů měla komise schválit 12 národních strategií. Česko, které plán předložilo zatím jako poslední, mezi nimi nebude.

Unijní exekutiva začala před několika dny vydávat dluhopisy, jejichž prostřednictvím chce naplnit bezprecedentní fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč). V úterý oznámila, že díky velké poptávce investorů získala prvních 20 miliard eur, letos by chtěla mít k dispozici zhruba pětinásobek této částky. Z tohoto balíku budou moci státy vyčerpat v rámci předfinancování až 13 procent svých alokací.

Národní plány zohledňují požadavky komise na investice do ekologických či digitálních priorit nebo požadované reformy. Zmíněné čtyři země odevzdaly své plány mezi prvními na přelomu dubna a května. Španělsko bude zemí, která z nevratných grantů dostane největší podíl. Z celkového balíku přímých dotací, který obsahuje 312,5 miliardy eur, by do Madridu mělo putovat až 69,5 miliardy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy