Češi jsou prý málo zadlužení, nová banka to chce změnit

Petr Kučera Petr Kučera
21. 6. 2011 8:00
Potvrzeno: Tuzemská síť Banco Popolare se mění na Equa bank

Praha - Na český trh letos vstoupí hned tři nové banky pro drobné klienty. Britský investiční fond AnaCap oznámil, že po dlouhém čekání získal souhlas ČNB k převzetí tuzemské Banco Popolare a startu nového projektu pod názvem Equa bank.

Na český trh letos v létě nebo začátkem podzimu vstoupí také Air Bank ze skupiny PPF a internetová Zuno Bank vlastněná Raiffeisen International (o chystaném vstupu tří nových bank jsme podrobněji psali zde).

Oproti dvěma konkurenčním nováčkům nevznikne Equa bank zcela "na zelené louce", ale vznikne přeměnou stávajících českých poboček Banco Popolare. Ty koupila britská skupina AnaCap už v prosinci 2009, až dosud ale čekala na licenci od ČNB.

O licenci žádala prostřednictvím společnosti Equa Financial Services. Fond AnaCap už v Česku vlastní společnost Credoma, zaměřenou na poskytování nebankovních hypotečních úvěrů.

Banco Popolare patří s bilanční sumou 4,5 miliardy korun mezi nejmenší retailové banky v Česku. Má zde sedm poboček a poskytuje služby jak běžným občanům, tak podnikatelům, zejména malým a středním firmám. Nyní má téměř 100 zaměstnanců, ztráta po zdanění vloni meziročně vzrostla o 28 milionů na 100 milionů korun.

Lidé jsou zatím málo zadlužení

AnaCap potvrdil dřívější informace, že se chce soustředit na spotřebitele a malé firmy.

Těm nabídne "větší výběr transparentnějších úvěrových, vkladových a spořících produktů, které skutečně vyhovují jejich potřebám".

"Česká republika v současné době vykazuje nízkou úroveň spotřebitelských úvěrů. Zadluženost domácností dosahuje pouhých 26,5 % HDP oproti 65,1 % jako průměru zemí EU," říká Peter Cartwright, výkonný partner AnaCap.

Podle dřívějších vyjádření se chce také nová Equa bank zaměřit na "jednoduché, transparentní a cenově dostupné" služby a produkty.

Fond zatím neupřesnil, kdy přesně k přeměně stávající Banco Popolare dojde.

Zkušený šéf v čele

Spoluinvestory nové banky jsou vedle fondů AnaCap také investiční fondy spravované Goldman Sachs Asset Management, Morgan Stanley Alternative Investment Partners, Alpha Associates, stejně jako New Jersey/Hamilton Lane.

Banku bude řídit David Putts, který přichází z polské pojišťovny PZU S.A., kde působil jako ředitel pro mezinárodní expanzi. Předtím pracoval na vysokých pozicích v HSBC a Barclays, dříve byl generálním ředitelem a spoluzakladatelem Inteligo Financial Services.

Ještě před akvizicí Banco Popolaare koupil fond AnaCap v Evropě další dvě banky. V květnu 2009 to byla britská Aldermore Bank (dříve Ruffler Bank), v červenci 2009 pak maltská privátní banka Mediterranean Bank. Kromě toho jsou fondy AnaCap většinovým investorem ve čtyřech dalších společnostech zabývajících se finančními službami.

 

Právě se děje

Další zprávy