Češi by z úspor přežili tři měsíce, déle než před rokem

ČTK ČTK
16. 1. 2013 12:40
Nezbytné výdaje za chod domácností dosahují 23 771 korun měsíčně

Praha - Průměrná česká domácnost by ve čtvrtém čtvrtletí 2012 v případě výpadku veškerých příjmů dokázala vyžít ze svých úspor tři měsíce. To je o sedm dní déle než ve třetím čtvrtletí a o tři týdny déle než před rokem. Vyplývá to z průzkumu ING Bank Svět spoření.

Doba, po kterou jsou české domácnosti schopné financovat své pravidelné výdaje, roste se zvyšujícím se vzděláním členů domácnosti. Vysokoškolsky vzdělaní lidé mají dostupné úspory na téměř čtyři měsíce, zatímco lidé se základním vzděláním na dobu mírně překračující jeden měsíc.

Disponibilní úspory domácností v posledním čtvrtletí loňského roku proti tomu předchozímu mírně vzrostly o 1525 korun na 102 468 korun.

Nezbytné (mandatorní) výdaje zůstaly téměř bez změny na 23 771 korun. Tyto výdaje musí domácnosti zaplatit, aby zajistily svůj chod. Patří mezi ně jídlo, bydlení, energie, telefon, splátky půjček a další pravidelné platby.

Potenciál spoření, který se počítá jako poměr měsíčního příjmu domácnosti k jejím výdajům, zůstal na 23 procentech. České domácnosti byly tedy schopné uspořit 23 procent svých příjmů. Nejvyšší spořicí potenciál měly díky vyšším příjmům domácnosti z velkých měst nad 100 000 obyvatel a domácnosti vysokoškolsky vzdělaných osob.

Průzkum ING Bank je opakovaným měsíčním online dotazováním na reprezentativním vzorku populace, jehož cílem je zjistit potenciál spoření a index úspor českých domácností. Prezentovaná data jsou za říjen až prosinec 2012. Dotazování se účastnilo zhruba 1500 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18 až 60 let. Průzkum uskutečnila agentura TNS AISA.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy