reklama
 
 

Ceny bytů v příštím roce porostou, očekává ČNB

18. 6. 2013 13:40
Podle centrální banky je teď ideální čas na investice do nemovitostí

Praha - Česká národní banka očekává v letošním roce stagnaci nebo mírný pokles ceny bytů. Oživení trhu a tím i růst cen by měl nastat v roce 2014. Vyplývá to z nově zveřejněné Zprávy o finanční stabilitě.

Podle zprávy se nyní ceny bytů s vysokou pravděpodobností pohybují blízko svých základních hodnot.

Vývoj cen bytů byl přitom v uplynulém roce podle ČNB poměrně rozdílný. Zatímco ceny bytů v Praze zmírňovaly své poklesy a pro některé typy nemovitostí přešly i do meziročních růstů, ceny za ČR bez Prahy své poklesy dále prohlubovaly, uvádí zpráva.

Zároveň se v současnosti podle ČNB otevírá možnost nákupu nemovitostí jako finanční investice. Důvodem je zvyšující se rozdíl mezi výnosem z nájemného a úrokovými sazbami z úvěrů na bydlení, které jsou na velmi nízkých úrovních.

Vysoké hodnoty výnosu z pronájmu bytu, které jsou pro většinu regionů nejvyšší za posledních 5,5 roku, podle ČNB naznačují nízké tlaky na další pokles cen nemovitostí. Na druhou stranu ovšem ještě více otevírají prostor pro spekulační nákupy nemovitostí.

"Zvýšený podíl nákupů nemovitostí jako finanční investice přitom indikují i stylizovaná fakta zveřejněná samotnými developery," uvedla ČNB.

autor: ČTK | 18. 6. 2013 13:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama