reklama
 
 

Banky zablokovaly některé karty, v USA unikla data

2. 4. 2012
Foto: VISA
Ke zneužití zatím nedošlo, banky k blokaci přistupují preventivně

Praha - Tuzemské banky preventivně zablokovaly několik desítek platebních karet.

Důvodem je únik citlivých dat v USA. Zneužití platebních karet kvůli tomu banky v ČR ale neevidují, vyplývá z dnešního zjištění ČTK mezi velkými bankami.

Ze společnosti Global Payments, která zprostředkuje elektronické platby, unikly údaje o držitelích 1,5 milionu platebních karet, informovaly o tom již v pátek karetní asociace Visa a MasterCard.

Ukradené informace umožňují vytvořit falešné platební karty s přístupem na účty skutečných uživatelů karet. Zneužití platby však lze zabránit v případě, že platební systémy u obchodníků vyžadují využití bezpečnostního kódu, který je uveden na zadní straně karty.

Desítky karet

"Na základě upozornění karetních asociací jsme preventivně zablokovali zhruba dvě desítky potenciálně ohrožených karet. K žádnému zneužití ale nedošlo," uvedl mluvčí Raiffeisen bank Tomáš Kofroň.

Preventivně několik kusů platebních karet zablokovala i Česká spořitelna nebo ČSOB.

Mluvčí ČSOB Pavla Hávová rovněž upozornila, že k úniku karetních dat došlo u společnosti Global Payments v USA. "Nelze tedy zaměňovat s únikem dat od společnosti Global Payments Europe, se kterou banky na českém trhu úzce spolupracují v oblasti platebních karet," uvedla.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o únik dat v USA, předpokládáme, že nedojde k ohrožení dat našich držitelů platebních karet v České republice. Přesto jsme preventivně přijali zvýšená bezpečnostní opatření ve spolupráci se společnostmi Visa a Mastercard," řekl ČTK mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

"V souvislosti s informací o úniku dat ze systémů společnosti Global Payments, jsme nezaznamenali zvýšené riziko zneužití platebních karet," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Počet vydaných platebních karet v Česku loni vzrostl meziročně o 14 procent na 10,6 milionu.

Čtěte také:
Do Česka jde ruský bankovní gigant. Doménu mu zabrali
Nová zbraň na nevýhodné nákupy. Pomůže hlavně seniorům

autor: ČTK | 2. 4. 2012

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama