Do Česka jde ruský bankovní gigant. Doménu mu zabrali

Petr Kučera Petr Kučera
28. 3. 2012 16:00
Česká síť rakouské Volksbank, kterou koupila největší ruská banka, se přejmenuje

Praha - Česká síť rakouské Volksbank, kterou koupila největší ruská banka Sberbank, se přejmenuje. Ponese jméno nového vlastníka, tedy Sberbank. Potvrdil to místopředseda představenstva Sberbank Sergej Gorkov.

Noví majitelé mají na přejmenování dosavadní Volksbank dvanáct měsíců. Na středečním setkání s novináři neupřesnili, kdy změna proběhne.

Banku však ještě čeká boj o jednoduchou internetovou doménu sberbank.cz. Tu totiž nyní vlastní společnost Sběr baňk s.r.o. se sídlem v Hradci Králové, která vznikla vloni na podzim.

Foto: Aktuálně.cz

Podle dostupných informací nevyvíjí společnost Sběr baňk žádné další aktivity, doména obsahuje pouze reklamní odkazy na jiné weby. Jeden z jejích společníků vlastní od loňského července také doménu sberbanka.cz.

Česko jako testovací země

Sberbank plánuje během čtyř let zvýšit dosavadní dvouprocentní podíl Volksbank mezi firemními klienty v Česku na pět procent.

Soustředit se chce také na drobné klienty. Podle Gorkova by se Česká republika měla stát testovací zemí pro zavádění nových produktů.

"První produkty pro drobné klienty plánujeme zavádět v Česku. Zdejší Volksbank je k těmto inovacím nejvíce připravena," uvedl Gorkov bez bližších podrobností.

Odlišné a moderní mají být také nové pobočky. Banka chce rozšířit dosavadní síť 25 poboček, podrobnosti ke střednědobému plánu ale neuvedla.

Česká síť Volksbank patří k menším bankám na trhu. Mezi klientskými vklady ji ke konci roku 2010 patřil zhruba jednoprocentní podíl, podle bilanční sumy měla 1,18% podíl.

Rekordní zisk

Na převzetí Volksbanken International, východoevropské divize Österreichische Volksbanken, se Sberbank dohodla vloni. Akvizici 100% podílu za 505 milionů eur dokončila letos v únoru. Z transakce byla vyčleněna Volksbank v Rumunsku.

Pro Sberbank, která ovládá zhruba 27 procent ruského trhu, jde o první velkou akvizicí mimo Rusko a sousední země. "Volksbank nám umožňuje vstoupit na evropský trh," uvedl Gorkov s tím, že společnost počítá s rozšířením do dalších evropských zemí.

Čistý zisk Sberbank vloni stoupl o 74 procent na rekordních 315,9 miliardy rublů (199,7 miliardy korun).

Sberbank kontroluje stát. Rusko původně plánovalo loni v září nabídnout na trhu 7,6 procenta akcií banky, nakonec však tento plán kvůli poklesu akciových trhů opustilo. Podle agentury Reuters se nyní očekává, že se nabídka uskuteční v první polovině letošního roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy