Centrální banka srazila sazby na rekordní minimum

Ekonomika Ekonomika
16. 12. 2009 14:54
Bankéři rozhodli o snížení klíčové sazby na jedno procento
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Centrální banka si vybrala mezi dvěma zly: více se bojí malého ekonomického oživení než vysoké inflace.

Bankovní rada ČNB proto na dnešním zasedání snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Základní úroková sazba, která je důležitá i pro vývoj komerčních úvěrů, poklesla na jedno procento, tedy na úroveň stejnou jako v eurozóně.

Tak nízko v Česku ještě nikdy nebyla.

Banka odpoledne zveřejnila podrobnosti o jednání, které se odehrávalo jako pokaždé za hermeticky uzavřenými dveřmi. Pro snížení sazeb hlasovali čtyři členové ze sedmi. Je pravděpodobné, že k Tůmovi, Singerovi a Tomšíkovi, kteří pro snížení hlasovali už minule, se tentokrát přidala i Eva Zamrazilová, která možné snížení naznačila v některých dřívějších rozhovorech.

První komentáře

"Většina trhu včetně nás očekávala stabilitu sazeb. Rozhodně ale nejde o ránu z čistého nebe. Rozhodnutí bylo poměrně nejisté už proto, že prognóza ČNB s nižšími sazbami počítá, minulé hlasování bylo těsné a jeden člen, který původně hlasoval pro stabilitu sazeb připustil prostor pro snížení. Část trhu na snížení sazeb spekulovala. Je pravda, že rizika vzedmutí inflace v dohledné době jsou malá a ČNB se pravděpodobně více obává slabého výkonu ekonomiky a podstřelení inflačního cíle," zhodnotil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Centrální banka v tomto roce snížila úrokovou sazbu už třikrát. V posledním případě to bylo na 1,25 procenta.

ČNB argumentuje tím, že je česká ekonomika slabá a inflace se dosud drží kolem nuly. Podle analytika ze společnosti CITCO Tomáše Volfa se inflace se zvýší, až se ekonomika začne z recese vzpamatovávat, a banky pak budou muset v oblasti měnových podmínek přitvrdit.

"Předminulý měsíc jsem dosáhli deflace, tedy situace, kdy ceny v ekonomice klesaly. Naposledy jsme se již vrátili do inflačních vod, i když velmi mělkých. ČNB tato situace velmi nahrává, protože jí nízká inflace uvolňuje ruce a může tak snížit sazby. V dalších měsících čekáme, že se ceny budou sice zvyšovat, ale ne o více než jedno procento," míní Volf.

Podle České národní banky je také třeba držet krok s Evropskou centrální bankou, která zatím ještě úrokové sazby nezvýšila.

Národní banka ale není jediná, která sazby snižovala. K tomuto kroku se uchýlily všechny hlavní centrální banky ve světě.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy