Praha - Spor o poplatky za vedení úvěrových účtů směřuje před soudce. Velké tuzemské banky totiž odmítly přistoupit na dohodu s prvními klienty zastupovanými projektem Poplatkyzpět.cz.
Online deníku Aktuálně.cz to potvrdili jak advokát Petr Toman, který bude zastupovat nespokojené klienty, tak i zástupci bank. "Ano, mohu potvrdit, že jsme výzvu zamítli," říká například mluvčí Hypoteční banky Kateřina Krásová.
Zástupci projektu Poplatkyzpět.cz před pár dny vybrali celkem padesát podepsaných plných mocí a poslali do České spořitelny, ČSOB, Hypoteční banky, Komerční banky a Raiffeisenbank vždy deset "pilotních" žádostí o vrácení již zaplacených poplatků.
Banky ve shodě vytrvaly na předchozích pozicích, kdy poplatky vracely jen v několika jednotkách případů, zatímco stovky dalších žádostí zamítaly s tím, že poplatek vybírají na základě uzavřené smlouvy a v souladu s českým zákonem.
Iniciativy, které sdružily už desítky tisíc klientů, vycházejí z rozsudku nejvyššího německého civilního soudu, který na podzim 2011 poplatky za vedení úvěrového účtu označil za protizákonné. Protože legislativa v Česku vychází ze stejné evropské směrnice jako německý zákon, věří organizátoři těchto projektů v úspěch svého snažení.
Od pilotního projektu si Petr Toman, jehož advokátní kancelář Toman, Devátý & partneři bude klienty bank zastupovat, sliboval alespoň to, že banky v reakci na výzvu zpřesní svou předešlou právní argumentaci. Ani to se však nestalo - banky reagovaly ještě stručněji než na předchozí individuální výzvy klientů.
Čtěte také: Na vrácení poplatků mohou firmy vydělat miliony Nový nepřítel bank: Jsem rozčilený, nechci lidi obrat Šéf Raiffeisenbank: Za bojem o poplatky nestojí klienti |
Projekt Poplatkyzpět.cz tedy v dubnu přejde do "ostrého" provozu, když do bank začne rozesílat hromadné výzvy desítek tisíc klientů bank se spotřebitelským úvěrem, hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření.
Pokud banky zamítnou i tyto výzvy, budou lidé, kteří podepsali plnou moc vyzváni k uhrazení soudního poplatku (většinou 400 korun, pokud jejich pohledávka nepřesahuje 10 tisíc korun). Následně by se celý spor přesunul k soudu. V Česku dosud v této věci soudní rozsudek nepadl.
Žalobu na Komerční banku a Českou spořitelnu již dříve podal časopis dTest, chce skončit s účtováním sporného poplatku. dTest se zároveň jako vedlejší účastník sporu přidá i k žalobám proti České spořitelně, které podalo šest klientů této banky zastupovaných brněnskou právničkou Martinou Urbanovou. Ta zastupuje také jednoho klienta Komerční banky, který už také podal žalobu.
Tisíce žalob by na soudech pak měly ležet od "konkurenčního" projektu Nekalé-praktiky.cz. Online deníku Aktuálně.cz to řekl iniciátor projektu Josef Mezulian, který číslo nechtěl dále konkretizovat s tím, že stejně není důležité. Důležité podle něj bude až první konkrétní rozhodnutí soudu.
Poplatek za vedení úvěrového účtu nebyl jediným, na jehož možnou protiprávnost upozornil právě online deník Aktuálně.cz. Přidejte si nás na Facebook a příště se dozvíte podobné aktuality a praktické rady včas!
Čtěte také: Slováci se inspirovali Českem, chtějí vrátit poplatky Šéf Raiffeisenbank: Za bojem o poplatky nestojí klienti |