Airbnb slaví 10 let. Češi si ze sdílené služby udělali tvrdý byznys bez pravidel

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
10. 8. 2018 6:05
Systém sdíleného ubytování přes americkou internetovou platformu Airbnb oslaví tento týden 10 let od založení. V Česku ho provozují tisíce pronajímatelů.
Foto: Reuters

Historie firmy

  • Historie společnosti sahá do podzimu 2007, kdy si dva designéři a spolubydlící ze San Franciska Brian Chesky a Joe Gebbia všimli, že před nacházející designérskou konferencí jsou vyprodané hotely a řada účastníků tam měla problémy s ubytováním. Nabídli tak třem účastníkům nocleh - přespání na nafukovacích matracích v jedné z místností svého třípokojového bytu se snídaní. Z toho vznikl název Air Bed and Breakfast.
  • Poté je napadlo, že by si takto mohli přivydělávat. V únoru 2008 se k nim připojil programátor a bývalý spolubydlící Cheskyho Nathan Blecharczyk a 11. srpna 2008 si založili společnost AirBed & Breakfast, jejíž název v březnu 2009 zjednodušili na Airbnb. Trojice zakladatelů, kterým nebylo v době vzniku firmy ani 30 let, stále působí ve vedení společnosti, nejvyšším šéfem je Chesky.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy