Airbnb slaví 10 let. Češi si ze sdílené služby udělali tvrdý byznys bez pravidel

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
10. 8. 2018 6:05
Systém sdíleného ubytování přes americkou internetovou platformu Airbnb oslaví tento týden 10 let od založení. V Česku ho provozují tisíce pronajímatelů.
Foto: Reuters

Historie firmy

  • Historie společnosti sahá do podzimu 2007, kdy si dva designéři a spolubydlící ze San Franciska Brian Chesky a Joe Gebbia všimli, že před nacházející designérskou konferencí jsou vyprodané hotely a řada účastníků tam měla problémy s ubytováním. Nabídli tak třem účastníkům nocleh - přespání na nafukovacích matracích v jedné z místností svého třípokojového bytu se snídaní. Z toho vznikl název Air Bed and Breakfast.
  • Poté je napadlo, že by si takto mohli přivydělávat. V únoru 2008 se k nim připojil programátor a bývalý spolubydlící Cheskyho Nathan Blecharczyk a 11. srpna 2008 si založili společnost AirBed & Breakfast, jejíž název v březnu 2009 zjednodušili na Airbnb. Trojice zakladatelů, kterým nebylo v době vzniku firmy ani 30 let, stále působí ve vedení společnosti, nejvyšším šéfem je Chesky.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O zlato je nejmenší zájem za posledních jedenáct let, pandemie téměř zastavila prodej šperků

Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC).

Kvůli koronavirové pandemii se téměř zastavil prodej šperků, který je obvykle největším zdrojem poptávky po zlatu. Poptávka šperkařského sektoru se tak meziročně snížila o 29 procent. Ve třetím čtvrtletí se ale trh začal mírně zotavovat, včetně poptávky v Číně a v Indii, které patří mezi největší spotřebitele kovu. Proti předchozímu čtvrtletí tak poptávka mírně vzrostla. Pokles poptávky od šperkařů kompenzovali také investoři, kteří nakupovali zlato považované za bezpečné úložiště hodnoty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy