Airbnb slaví 10 let. Češi si ze sdílené služby udělali tvrdý byznys bez pravidel

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
10. 8. 2018 6:05
Systém sdíleného ubytování přes americkou internetovou platformu Airbnb oslaví tento týden 10 let od založení. V Česku ho provozují tisíce pronajímatelů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podnikání přes Airbnb

  • Původně zdánlivě neškodná služba si v průběhu let získala řadu skalních odpůrců, kteří tvrdí, že kvůli Airbnb se vylidňují centra měst a ubývá nemovitostí, jež by využívali místní obyvatelé. Internetové platformy se navíc chytili vynalézaví podnikatelé, kteří přes ni provozují regulérní byznys.
  • Stále častěji se tak v diskusi o tomto novodobém fenoménu krátkodobých pobytů objevuje otázka, zda je toto ubytování skutečně "sdílené".
  • Jak totiž informovaly Hospodářské noviny, podle analýzy poradenské společnosti Colliers International v Praze v loňském roce nabízelo na on-line platformě více než jednu nabídku 69 procent pronajímatelů. V tom Praha v Evropě dominuje, nejvíce se jí blíží Varšava či Barcelona.
  • Znamená to v podstatě fakt, že většina z "hostitelů" nenabízí turistům vlastní domácnost, ale byty, které si opatřili za komerčním účelem.
 

Právě se děje

Další zprávy