Foto: Tak vypadal skutečný "Šarlatán". Životní příběh léčitele Jana Mikoláška

Foto: Tak vypadal skutečný "Šarlatán". Životní příběh léčitele Jana Mikoláška
Jan Mikolášek při rozboru moči klienta. Nedatovaný snímek.
V Jenštejně se svými pacienty.
Jan Mikolášek při předání své knihy prezidentu Antonínu Zápotockému, se kterým jej pojilo přátelství. Zápotocký držel až do své smrti nad Mikoláškem ochrannou ruku. Poté byl léčitel komunistickým režimem obviněn z údajného daňového úniku a odsouzen k pětiletému trestu.
Na snímku: Herci Ivan Trojan a Josef Trojan spolu s režisérkou Agnieszkou Hollandovou na premiéře filmu Šarlatán" v pražském kině Lucerna 17. srpna 2020.
Foto: Koláž a kolorizace černobílého snímku: Dan Poláček, Zuzana Panská, Alžběta Jungrová / Marlene Film Production / Cinemart, Archiv Národního muzea, fond Mikolášek Jan, foto č. 8., v zahradě
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
11. 1. 2022 10:44
O Janu Mikoláškovi se většina lidí nyní dozvěděla až díky filmu Šarlatán a životopisné knize Martina Šulce, jeho prasynovce. V paměti předválečné i poválečné generace je ale stále ukotvena vzpomínka na geniálního bylináře, jenž svými léčitelskými metodami dosahoval ve své době ohromujících výsledků. S respektem o něm mluví i dnešní medicínské kapacity, jakkoliv jinak k léčitelství dost skeptické.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Reuters: Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel

Připravujeme podrobnosti

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Dálnici D11 zablokoval ve směru na Hradec Králové kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 je ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. U Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stojí napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, předpoklad obnovení provozu zatím není znám, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Dálnici D11 zablokoval na 64. kilometru kamion, který dostal smyk, zůstal stát napříč vozovkou. Situaci navíc komplikuje cisterna, která zůstala stát na krajnici a brání kamionu v manévrování.

Policisté zjišťují, jestli bude třeba ke zprovoznění dálnice nutné použít odtahovou techniku, nebo se situaci podaří vyřešit jinak, uvedla Pižlová krátce po 20:30. Odhad znovuzprovoznění dálnice proto nelze určit. Směr na Prahu jezdí normálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy