Tereza Holanová
23. 6. 2016 19:45
Levnější libra, méně peněz z evropských fondů, obchodní války, pokles hrubého domácího produktu nebo pomalejší růst mezd. I tak by podle tuzemských ekonomů mohli obyčejní Češi pocítit Brexit. Co dalšího Česku hrozí, pokud Velká Británie opustí Evropskou unii, a jak by v referendu hlasovali samotní experti, si přečtěte v naší anketě.
Tomáš Menčík, analytik společnosti Cyrrus
Jak byste nyní na místě Britů hlasoval vy?
Hlasoval bych proti. Realita po Brexitu by byla patrně výrazně odlišná než to, co hlásají zastánci vystoupení.
Z jakého důvodu?
Například migrace je křiklavé téma. Zastánci Brexitu chtějí v podstatě přísnou kontrolu hranic a zastavení imigrace. S tím by ale neobstáli při vyjednávání s EU. Pokud by si Britové chtěli zachovat volný pohyb po Unii, nutně by museli umožnit to stejné. A nemluvě o volném pohybu na pracovním trhu. Pokud by jej chtěli omezit, pak by to mohlo tvrdě dopadnout na Brity pracující v EU. Ekonomika EU a Británie je v současnosti natolik propojená, že Brexit by byl příliš nákladný.
Jak by podle vás mohl odchod Velké Británie z EU v následujících pěti letech poznamenat běžné Čechy?
Je pravděpodobné, že aby se Británie totálně neizolovala, musela by udělat hodně ústupků i na pracovním trhu. Proto si nemyslím, že by ve výsledku byli ohrožení Češi pracující ve Velké Británii. Pokud jde o dopad na Českou republiku, v extrémním případě by se k nám mohl dostavit několikaprocentní negativní dopad na HDP zejména vlivem poklesu celé evropské ekonomiky. V tom lepším scénáři by se pozice Velké Británie v rámci evropského prostoru příliš nezměnila a dlouhodobé dopady by nemusely být výrazné.