Změny v zákoníku práce mohou jít do vlády, shodla se tripartita

ČTK ČTK
6. 6. 2016 19:52
Zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců se shodli, že nebudou prosazovat své návrhy na úkor ostatních. Ministerstvo tedy do vlády pošle původní návrh bez výraznějších úprav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Novela zákoníku práce může v nynější podobě do legislativního procesu. Shodli se na tom v pondělí zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů s tím, že nebudou v rámci schvalování novely prosazovat své návrhy na úkor ostatních sociálních partnerů. Po jednání tripartity to uvedli ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že odbory budou respektovat legislativní proces, ale nadále se budou snažit prosadit své návrhy.

Návrh změn zákoníku práce, který nově upravuje třeba práci z domova, vyvolal rozporuplné reakce. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad.

Odbory prosazují uzákonění pětitýdenní dovolené, zrušení karenční doby, tedy neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání, zvýšení odstupného či vyšší odměny za pracovní pohotovost o nedělích a svátcích. Podle Marksové tyto změny v novele nejsou. "Ta novela je v podobě jako před minulým jednáním," uvedla.

Vedení Svazu průmyslu a dopravy ČR záměry odborářů označilo dříve za "maximalistické nápady". Podle zaměstnavatelů novela k větší flexibilitě ve vztazích firem a pracovníků nevede, podniky by poškodila a ohrozila by jejich konkurenceschopnost. "Chci věřit, že se zachováme čestně a nebudeme lobovat za své věci na úkor dalších partnerů," uvedl v pondělí Hanák.

Tripartita rovněž jednala o situaci ve zdravotnictví. Odbory ani zaměstnavatelé nemají nic proti návrhu na zvýšení plateb na zdravotní pojištění za státní pojištěnce. "Zaměstnavatelé a podnikatelé nemají problém s tím, aby se zvýšily platby za státní pojištěnce," řekl Hanák.

Vláda koncem května rozhodla, že stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede příští rok na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s takovým růstem nesouhlasil, členové vlády za ČSSD a KDU-ČSL jej však přehlasovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy