Zadejte jméno a heslo k účtu. Podvodníci útočí na klienty všech velkých bank v Česku

ČTK ČTK
29. 10. 2019 13:29
V Česku se v minulých dnech objevily nové vlny podvodných e-mailů, ve kterých kyberzločinci jménem banky vyzývají klienty k zadávání přihlašovacích údajů ke svým bankovním účtům. Cílem útočníků byli klienti prakticky všech tuzemských bank, informovala společnost Analytics Data Factory, jež se zaměřuje na odhalování kyberkriminality.
Foto: Thinkstock

Podvodníci podle odborníků Analytics Data Factory využili období hromadného oslovování klientů ze strany bank. Ty seznamovaly své klienty se zpřísněním podmínek zabezpečení internetového bankovnictví, kdy veškeré operace, musí být ověřovány silnějším způsobem.

Autorizační prvky musí být vzájemně nezávislé, aby v případě prolomení jednoho nebyla ohrožená integrity těch dalších. Toto opatření, tzv. Strong Customer Authentication, je součástí evropské směrnice o platebním styku PSD2, která má umožnit úplnou digitalizaci platebního styku a zároveň více chránit bezpečnost zákazníků a jejich osobní data.

Podvodné zprávy působí naprosto věrohodně. Mají všechny grafické prvky a náležitosti komunikace banky, za kterou se vydávají. Jasným důkazem, že jde o podvod, je adresa, ze které je zpráva odeslána, případně adresa, na kterou výzva odkazuje.

"Uživatelé internetu budou v bezpečí, pokud si zapamatují základní pravidlo, že banky ani jiné instituce nikdy nevyzývají své klienty e-mailem, či telefonicky ke sdělení přístupových údajů, nebo přihlášení se přes přiložené odkazy pro přístup do internetového bankovnictví," poradil jednoduchou ochranu před podvodníky Marek Žáček z Analytics Data Factory.

Žáček míní, že úroveň digitálních bezpečnostních opatření v českých bankách se plně vyrovná světu, a v některých oblastech je dokonce špici. Banky investují stovky miliónů korun do antifraudových programů a pro ověřování operací svých klientů zpracovávají v reálném čase ohromné množství dat ze všech dostupných zdrojů. Díky tomu jsou schopné zachránit situaci i v případě, že některému neopatrnému klientovi podvodníci odcizí identitu nebo platební kartu.

"Ale i přes neustálé zlepšování programů na detekci digitálních rizik a zavádění nových bezpečnostních prvků budou podvodníci i nadále hledat způsob, jak napadnout ten nejslabší článek zabezpečení počítače na rozhraní klávesnice a židle. Tedy uživatele," uzavřel Žáček.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy