Zadejte jméno a heslo k účtu. Podvodníci útočí na klienty všech velkých bank v Česku

ČTK ČTK
29. 10. 2019 13:29
V Česku se v minulých dnech objevily nové vlny podvodných e-mailů, ve kterých kyberzločinci jménem banky vyzývají klienty k zadávání přihlašovacích údajů ke svým bankovním účtům. Cílem útočníků byli klienti prakticky všech tuzemských bank, informovala společnost Analytics Data Factory, jež se zaměřuje na odhalování kyberkriminality.
Foto: Thinkstock

Podvodníci podle odborníků Analytics Data Factory využili období hromadného oslovování klientů ze strany bank. Ty seznamovaly své klienty se zpřísněním podmínek zabezpečení internetového bankovnictví, kdy veškeré operace, musí být ověřovány silnějším způsobem.

Autorizační prvky musí být vzájemně nezávislé, aby v případě prolomení jednoho nebyla ohrožená integrity těch dalších. Toto opatření, tzv. Strong Customer Authentication, je součástí evropské směrnice o platebním styku PSD2, která má umožnit úplnou digitalizaci platebního styku a zároveň více chránit bezpečnost zákazníků a jejich osobní data.

Podvodné zprávy působí naprosto věrohodně. Mají všechny grafické prvky a náležitosti komunikace banky, za kterou se vydávají. Jasným důkazem, že jde o podvod, je adresa, ze které je zpráva odeslána, případně adresa, na kterou výzva odkazuje.

"Uživatelé internetu budou v bezpečí, pokud si zapamatují základní pravidlo, že banky ani jiné instituce nikdy nevyzývají své klienty e-mailem, či telefonicky ke sdělení přístupových údajů, nebo přihlášení se přes přiložené odkazy pro přístup do internetového bankovnictví," poradil jednoduchou ochranu před podvodníky Marek Žáček z Analytics Data Factory.

Žáček míní, že úroveň digitálních bezpečnostních opatření v českých bankách se plně vyrovná světu, a v některých oblastech je dokonce špici. Banky investují stovky miliónů korun do antifraudových programů a pro ověřování operací svých klientů zpracovávají v reálném čase ohromné množství dat ze všech dostupných zdrojů. Díky tomu jsou schopné zachránit situaci i v případě, že některému neopatrnému klientovi podvodníci odcizí identitu nebo platební kartu.

"Ale i přes neustálé zlepšování programů na detekci digitálních rizik a zavádění nových bezpečnostních prvků budou podvodníci i nadále hledat způsob, jak napadnout ten nejslabší článek zabezpečení počítače na rozhraní klávesnice a židle. Tedy uživatele," uzavřel Žáček.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy