Lidé řeší chaos se zdvojenými platbami Komerční banky sami. O peníze nepřijdou

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 6. 2019 10:25
Komerční banka rozeslala v pondělí podle informací Aktuálně.cz přes 130 tisíc zdvojených plateb na účty v ostatních bankách. Chyba způsobila zmatek v platbách klientů. Někteří začali posílat peníze zpět sami v domnění, že jde o chybu plátce. Zároveň ale duplicitní platby posílají zpět i banky.
Foto: Ludvík Hradilek

130 tisíc zdvojených plateb na účty v ostatních bankách. Chyba způsobila zmatek v platbách klientů. Někteří začali posílat peníze zpět sami v domnění, že jde o chybu plátce. Zároveň ale duplicitní platby posílají zpět i banky. O peníze však lidé nepřijdou.

Klient České spořitelny Jiří dostal od zákaznice v pondělí platbu za truhlářské práce. Dvakrát. Šlo o zdvojenou platbu, ke které došlo z důvodu technické chyby na straně Komerční banky. 

Netušil, že jde o chybu banky, žádnou informaci nedostal, tak jednu platbu poslal zpět. Zpátky však už mezitím začaly posílat zdvojené platby i jednotlivé finanční ústavy, které tak reagovaly na žádost Komerční banky, u níž chyba vznikla. "Neprodleně jsme bankám příjemců podali žádost o storno transakcí. Storno položek tak bude automaticky provedeno bankou, u které je účet vedený," reagoval na dotaz Aktuálně.cz tiskový mluvčí Komerční banky Michal Teubner.  

Zákaznice, klientka Komerční banky, tak obdržela zaplacenou částku za truhlářské práce zpět hned dvakrát, a jak říká: "Teď mám komody zadarmo." 

Naopak truhlář Jiří, který se sám snažil chybu banky napravit, nyní nemá v tuto chvíli za svou práci zaplaceno nic. Není sám.

"Registrujeme zhruba 25 tisíc zdvojených plateb z Komerční banky, v tuto chvíli tyto platby analyzujeme, abychom mohli identifikovat zákazníky, kteří již spontánně odeslali sami platby zpět. Následně budeme s těmito klienty, a počítáme, že jich budou desítky, komunikovat osobně a zajistíme, aby se jim platby opět vrátily na účet," uvedl tiskový mluvčí České spořitelny. Doplnil, že stejně tak Komerční banka by měla jednat s klienty, kterým se platby vrátily.

Potvrzuje to i Michal Teubner. "Chyba, kdy dojde k duplicitnímu zpracování plateb, se řeší automatickým opravným zúčtováním mezi bankami. Případy, kdy někteří klienti odeslali platbu zpět ještě před automatickou opravou, řešíme individuálně. Můžeme však zcela vyloučit, že by mohlo dojít k jakékoliv finanční újmě u dotčených klientů. Komerční banka garantuje klientům, kterých se tento incident dotkl, že jejich účty uvede do správného stavu," doplňuje mluvčí KB.

Některé banky informovaly klienty záhy po oznámení problému a radily, ať nepodnikají žádné kroky. "Druhou platbu vám z účtu strhneme automaticky. Komerční banka totiž požádala o mezibankovní storno," píše Air Bank. Ta zaznamenala necelých 5000 duplicitních plateb za přibližně 40 milionů korun. Dotklo se to asi 4500 klientů této banky, kteří byli o provedeném stornu opět informováni esemeskou. I ostatní banky posílají postupně chybné platby zpět.

Někteří lidé na sociálních sítích se podivovali nad tím, že Komerční banka nevydala zprávu o chybě. "Vzhledem k tomu, že se jednalo o incident, kterým byla dotčena malá část klientů, přistoupila Komerční banka k cílené komunikaci na dotčené klienty formou přímých zpráv v rámci internetového bankovnictví," řekl mluvčí Michal Teubner. Banka má necelých 1,7 milionu klientů. 

Zpráva však nebyla podle klientů banky nijak zvlášť označena, takže i ten, kdo se aktivně do bankovnictví přihlásil, si ji nemusel všimnout. "Nijak na zprávu neupozornili, jen prostě přibyla číslovka u symbolu obálky nahoře," popsala klientka s komodami, která poslala v pondělí dvě platby.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy