Podle Dlouhé je aktuálně přestavěna zhruba polovina komerčních chovů, zhruba milion ustájovacích míst ale chovatelé neplánují přestavět, což způsobí nedostatek českých vajec a jejich vyšší cenu.
Český statistický úřad uvádí, že se cena balení deseti vajec v říjnu zvedla na více než 49 korun, v září přitom vejce vyšly na 42,14 koruny, minulý rok na 48,37 koruny. Dlouhá tvrdí, že cena roste kvůli nedostatku nosnic, který způsobily intenzivní přestavby klecí a častější výskyt ptačí chřipky.
"V malochovech zase slepice méně nesou z důvodu zimy a krátkého dne. Postupně se od léta zvyšuje cena vajec na volném evropském trhu a obchodníci je nemůžou nakoupit za ceny, jako když jich je dostatek," řekla Dlouhá. Podobné důvody zdražování uvedla i Potravinářská komora ČR, zmínila také větší zájem o vejce kvůli vánočnímu pečení.
Odborníci upozorňují na další možné zdražení, pro chovatele nosnic totiž začne platit za dva roky zákaz ustájení klecového typu. Obchodní řetězce ale vejce z klecových chovů budou moct nadále nabízet, možné bude i jejich využití v gastronomii. "Vejce z klecových chovů se nebudou moci od roku 2027 v ČR produkovat, ale dovážet a prodávat je budou moci řetězce i nadále. V Česku tak jde o absurdní stav přitažený za vlasy," uvedl mluvčí komory Marek Zemánek.
Velké obchodní řetězce se již dříve zavázaly k tomu, že přestanou vejce z klecových chovů prodávat v roce 2025. Zemánek ale tvrdí, že je řetězce budou zřejmě dovážet i nadále. "Protože vajec z neklecových chovů není v Evropě dostatek," podotkl.
Podle dotazníku drůbežářské drůbeže z letošního října chovatelé dosud přestavěli na alternativy přes tři miliony ustájovacích míst z celkových zhruba šesti milionů. Přes milion míst neplánují chovatelé přestavět vůbec. "Tím pádem bude nedostatek tuzemských vajec a zřejmě se to odrazí v jejich vyšší ceně," dodala Dlouhá.
Také podle dřívějšího vyjádření Agrární komory ČR lze očekávat, že tuzemská vejce nahradí vejce z klecových chovů ze zahraničí a třetích zemí, kde podobný zákaz neplatí. Komora mimo jiné upozornila na přetrvávající zájem o vejce z klecových chovů, protože čeští zákazníci se často orientují na cenu a připlatit za vejce z alternativ nechtějí nebo si to nemohou dovolit.
Drůbežáři varují, že zákaz zhorší konkurenceschopnost českých chovatelů na domácím trhu a nutí chovatele k úvahám, zda se jim nadále vyplatí v chovu nosnic pokračovat, což může vést k poklesu soběstačnosti Česka v produkci vajec. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že společný postup EU v zákazu klecových chovů drůbeže je nyní spíše v nedohlednu.