Podívejte se, kolik a za co utrácí česká státní mašinerie. Srovnání s Evropou zarazí

Ekonomika Ekonomika
5. 3. 2020 17:30
Výdaje vládních institucí v Česku v roce 2018 oproti předchozím rokům rostly, celkem činily 2,166 bilionu korun. Stále ale byly pod průměrem Evropské unie, jak ukázaly údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejvíce peněz směřovalo do sociální oblasti a do oblasti zdraví.
Porovnání výdajů vládních institucí v jednotlivých zemích EU včetně jejího bývalého člena Velké Británie
Porovnání výdajů vládních institucí v jednotlivých zemích EU včetně jejího bývalého člena Velké Británie | Foto: Český statistický úřad

Ve srovnání s dalšími zeměmi EU byly výdaje v roce 2018 osmé nejnižší. Méně vydávaly instituce například v pobaltských zemích, na Maltě nebo v Irsku.

Naopak nejvyšší podíl vykázala Francie, Finsko a Belgie, s více než padesátiprocentním podílem na HDP. Za nimi se umístilo Dánsko, Švédsko a Rakousko.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy