Podívejte se, kolik a za co utrácí česká státní mašinerie. Srovnání s Evropou zarazí

Ekonomika Ekonomika
5. 3. 2020 17:30
Výdaje vládních institucí v Česku v roce 2018 oproti předchozím rokům rostly, celkem činily 2,166 bilionu korun. Stále ale byly pod průměrem Evropské unie, jak ukázaly údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejvíce peněz směřovalo do sociální oblasti a do oblasti zdraví.
Porovnání výdajů vládních institucí v jednotlivých zemích EU včetně jejího bývalého člena Velké Británie do oblasti vzdělávání.
Porovnání výdajů vládních institucí v jednotlivých zemích EU včetně jejího bývalého člena Velké Británie do oblasti vzdělávání. | Foto: Český statistický úřad

Co se týče útrat na vzdělávání, skončilo Česko těsně pod průměrem EU s 4,6 procenta. V celé EU se jednalo o 4,7 procenta HDP. Nejvíce do vzdělávání investovaly Švédsko (6,9 procenta HDP), Dánsko (6,4 procenta HDP) a Belgie (6,2 procenta HDP), nejméně Bulharsko (3,5 procenta HDP), Irsko (3.2 procenta HDP) a Rumunsko (3,2 procenta HDP).

U výdajů na zdraví Česko bylo naopak nad průměrem EU, kdy podíl výdajů činil 7,6 procenta, zatímco průměr EU byl 7,1 procenta HDP. Do této oblasti vložilo nejvíce peněz Dánsko (8,3 procenta HDP), poté Rakousko (8,2 procenta HDP) a Francie (8,1 procenta HDP). Rumunsko (4,7 procenta HDP), Lotyšsko (4 procenta HDP) a Kypr (2,7 procenta HDP) do zdraví v porovnání s ostatními stát unijního svazku daly nejméně financí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy