Volných míst je nejvíce v historii Česka. Firmy hledají už 217 tisíc zaměstnanců

Petr Kučera Adam Váchal Petr Kučera, Adam Váchal
Aktualizováno 9. 1. 2018 11:05
Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o více než 100 tisíc na 280 620 lidí.
Nástěnky už nestačí. (ilustrační foto)
Nástěnky už nestačí. (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet volných míst, které firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, stoupl ke konci loňského roku na 216 629, což je nový rekord v historii České republiky. Oproti předloňskému prosinci jich přibylo 84 tisíc. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce ČR.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o více než 100 tisíc na 280 620 lidí. Jde o nejnižší prosincovou hodnotu od roku 1997. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, je téměř 260 tisíc.

Mapa nezaměstnanosti podle regionů - prosinec 2017
Mapa nezaměstnanosti podle regionů - prosinec 2017 | Foto: Úřad práce

Podíl nezaměstnaných klesl na 3,8 procenta, zatímco v prosinci 2016 dosahoval 5,2 procenta. Jde nicméně o mírný nárůst po čtyřměsíčním poklesu - v listopadu činil podíl 3,5 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,3 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (8,4), Jeseník (6,2), Ústí nad Labem (5,7), Znojmo (5,5), Most (5), Hodonín (4,8), Bruntál (4,3), Opava a Děčín (oba 3,9). Ještě před pěti lety - v prosinci 2013 - připadalo na jedno volné místo v průměru 15,6 uchazečů.

Nejvyšší nezaměstnanost hlásí okresy Karviná (8,1 %), Most, Jeseník, Bruntál, Ostrava-město a Znojmo, naopak nejnižší Praha-východ (1,3 %), Rychnov nad Kněžnou, Praha-západ a Benešov.

Okresy s nejvyšší a nejnižší nezaměstnaností

Karviná 8,1 %
Most 7,3 %
Jeseník 7,2 %
Bruntál 7,0 %
Ostrava-město 6,9 %
Znojmo 6,7 %
Hodonín 6,2 %
Chomutov 5,9 %
Ústí nad Labem 5,9 %
Děčín 5,5 %
Praha 2,3 %
Ústí nad Orlicí 2,3 %
Domažlice 2,3 %
Pelhřimov 2,2 %
Plzeň-město 2,2 %
Plzeň-jih 2,2 %
Cheb 2,2 %
Mladá Boleslav 2,2 %
Jičín 2,1 %
Benešov 2 %
Praha-západ 1,8 %
Rychnov nad Kněžnou 1,4 %
Praha-východ 1,3 %

"Za celý rok 2017 dosáhl podíl nezaměstnaných osob 4,2 procenta, což je nejnižší hodnota od příchodu krize. V roce 2016 to byla 5,5 procenta, a v roce 2015 dokonce 6,5 procenta," říká Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.

Vývoj podílu nezaměstnaných
Vývoj podílu nezaměstnaných | Foto: MPSV, ING Bank

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů - lidí, kteří jsou bez práce déle než dvanáct měsíců - klesl na 33,7 procenta z celkového počtu uchazečů o zaměstnání, zatímco před třemi lety to byla 43,8 procenta.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 85 647 lidí, což je 30,5 procenta  uchazečů vedených v evidenci úřadů práce.

Pro stále více firem je problém najít vhodné zaměstnance. Podle ekonomů již nedostatek kvalitních lidí brzdí hospodářský růst a letos se situace ještě zhorší. Firmy budou muset dál především zvyšovat platy, aby sehnaly nové zaměstnance a aby jim ti stávající neodešli ke konkurenci.

Vývoj počtu uchazečů a volných pracovních míst
Vývoj počtu uchazečů a volných pracovních míst | Foto: MPSV, ING Bank

"Množství nabízených míst se zvyšuje neuvěřitelným tempem," říká analytik ČSOB Petr Dufek. "Nedostatek zaměstnanců je v současnosti hlavní bariérou pro další ekonomický růst. Nutí firmy buď prodlužovat dobu dodání zakázek, nebo je dokonce odmítat," dodává.

Největší poptávka mezi zaměstnavateli byla v prosinci stejně jako v předchozích měsících po technických profesích napříč obory. Zájem byl třeba o stavební a montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče, ale i například kuchaře nebo uklízeče.

Nejvíce volných pracovních pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze, kteří prostřednictvím úřadů práce nabízejí přes 42 tisíc nabídek. Na druhém místě je Středočeský kraj, kde zaměstnavatelé hledají více než 30 tisíc lidí.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí polovinou (50,2 procenta), osoby se zdravotním postižením pak 16,4 procenta.

Nezaměstnanost v Česku zůstává dlouhodobě nejnižší v celé Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu dosahovala v listopadu 2,5 procenta, druhé je s velkým odstupem Německo.

Nezaměstnanost podle Eurostatu - listopad 2017
Nezaměstnanost podle Eurostatu - listopad 2017 | Foto: Eurostat
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy