Volných míst je nejvíce v historii Česka. Firmy hledají už 217 tisíc zaměstnanců

Petr Kučera Adam Váchal Petr Kučera, Adam Váchal
Aktualizováno 9. 1. 2018 11:05
Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o více než 100 tisíc na 280 620 lidí.
Nástěnky už nestačí. (ilustrační foto)
Nástěnky už nestačí. (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet volných míst, které firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, stoupl ke konci loňského roku na 216 629, což je nový rekord v historii České republiky. Oproti předloňskému prosinci jich přibylo 84 tisíc. Vyplývá to z čerstvých údajů Úřadu práce ČR.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl meziročně o více než 100 tisíc na 280 620 lidí. Jde o nejnižší prosincovou hodnotu od roku 1997. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce, je téměř 260 tisíc.

Mapa nezaměstnanosti podle regionů - prosinec 2017
Mapa nezaměstnanosti podle regionů - prosinec 2017 | Foto: Úřad práce

Podíl nezaměstnaných klesl na 3,8 procenta, zatímco v prosinci 2016 dosahoval 5,2 procenta. Jde nicméně o mírný nárůst po čtyřměsíčním poklesu - v listopadu činil podíl 3,5 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,3 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (8,4), Jeseník (6,2), Ústí nad Labem (5,7), Znojmo (5,5), Most (5), Hodonín (4,8), Bruntál (4,3), Opava a Děčín (oba 3,9). Ještě před pěti lety - v prosinci 2013 - připadalo na jedno volné místo v průměru 15,6 uchazečů.

Nejvyšší nezaměstnanost hlásí okresy Karviná (8,1 %), Most, Jeseník, Bruntál, Ostrava-město a Znojmo, naopak nejnižší Praha-východ (1,3 %), Rychnov nad Kněžnou, Praha-západ a Benešov.

Okresy s nejvyšší a nejnižší nezaměstnaností

Karviná 8,1 %
Most 7,3 %
Jeseník 7,2 %
Bruntál 7,0 %
Ostrava-město 6,9 %
Znojmo 6,7 %
Hodonín 6,2 %
Chomutov 5,9 %
Ústí nad Labem 5,9 %
Děčín 5,5 %
Praha 2,3 %
Ústí nad Orlicí 2,3 %
Domažlice 2,3 %
Pelhřimov 2,2 %
Plzeň-město 2,2 %
Plzeň-jih 2,2 %
Cheb 2,2 %
Mladá Boleslav 2,2 %
Jičín 2,1 %
Benešov 2 %
Praha-západ 1,8 %
Rychnov nad Kněžnou 1,4 %
Praha-východ 1,3 %

"Za celý rok 2017 dosáhl podíl nezaměstnaných osob 4,2 procenta, což je nejnižší hodnota od příchodu krize. V roce 2016 to byla 5,5 procenta, a v roce 2015 dokonce 6,5 procenta," říká Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.

Vývoj podílu nezaměstnaných
Vývoj podílu nezaměstnaných | Foto: MPSV, ING Bank

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů - lidí, kteří jsou bez práce déle než dvanáct měsíců - klesl na 33,7 procenta z celkového počtu uchazečů o zaměstnání, zatímco před třemi lety to byla 43,8 procenta.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 85 647 lidí, což je 30,5 procenta  uchazečů vedených v evidenci úřadů práce.

Pro stále více firem je problém najít vhodné zaměstnance. Podle ekonomů již nedostatek kvalitních lidí brzdí hospodářský růst a letos se situace ještě zhorší. Firmy budou muset dál především zvyšovat platy, aby sehnaly nové zaměstnance a aby jim ti stávající neodešli ke konkurenci.

Vývoj počtu uchazečů a volných pracovních míst
Vývoj počtu uchazečů a volných pracovních míst | Foto: MPSV, ING Bank

"Množství nabízených míst se zvyšuje neuvěřitelným tempem," říká analytik ČSOB Petr Dufek. "Nedostatek zaměstnanců je v současnosti hlavní bariérou pro další ekonomický růst. Nutí firmy buď prodlužovat dobu dodání zakázek, nebo je dokonce odmítat," dodává.

Největší poptávka mezi zaměstnavateli byla v prosinci stejně jako v předchozích měsících po technických profesích napříč obory. Zájem byl třeba o stavební a montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče, ale i například kuchaře nebo uklízeče.

Nejvíce volných pracovních pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze, kteří prostřednictvím úřadů práce nabízejí přes 42 tisíc nabídek. Na druhém místě je Středočeský kraj, kde zaměstnavatelé hledají více než 30 tisíc lidí.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí polovinou (50,2 procenta), osoby se zdravotním postižením pak 16,4 procenta.

Nezaměstnanost v Česku zůstává dlouhodobě nejnižší v celé Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu dosahovala v listopadu 2,5 procenta, druhé je s velkým odstupem Německo.

Nezaměstnanost podle Eurostatu - listopad 2017
Nezaměstnanost podle Eurostatu - listopad 2017 | Foto: Eurostat
 

Právě se děje

před 16 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy