Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, ale přesto je chtějí nabírat jako nikdy v historii

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 12. 12. 2017 11:51
Tuzemské společnosti hlásí nejoptimističtější náborové plány v historii sledování tohoto ukazatele v Česku. Nabírat nové zaměstnance chtějí hlavně automobilky a elektrotechnické společnosti.
Vidíme to pozitivně. (ilustrační foto)
Vidíme to pozitivně. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Firmy se rozjely. Ačkoliv na trhu práce nejsou lidi, společnosti přesto hodlají nabírat nejvíce nových pracovníků za posledních deset let. Ukazuje to průzkum společnosti ManpowerGroup pro první čtvrtletí roku 2018.

Rozšiřovat řady svých lidí chce ze 750 oslovených zaměstnavatelů šest procent z nich. Tři procenta naopak počítají s tím, že budou část svých pracovníků propouštět. Devět z deseti zaměstnavatelů pak změny v celkovém počtu zaměstnanců neplánuje.

Foto: ManpowerGroup

Čistý index trhu práce na první čtvrtletí příštího roku tak dosahuje úrovně tří procent. Tak masivní přírůstek nových lidí je pro první čtvrtletí roku zatím nejvyšší od roku 2008, kdy náborová firma ManpowerGroup začala tento ukazatel sledovat.

"První čtvrtletí bývá nejhorším obdobím roku z hlediska zaměstnanosti. Firmy nabízí méně sezonních prací a jejich náborové aktivity jsou nízké i na stálá pracovní místa. V důsledku toho bývá nezaměstnanost na ročních maximech. Aktuální výsledky jsou tak nejoptimističtější předpovědí pro první čtvrtletí za celou historii průzkumu v ČR," říká Jaroslava Rezlerová, šéfka náborové firmy ManpowerGroup pro Česko a Slovensko. 

Z průzkumu vyplývá, že významně (na 42 procent) stoupl také počet velkých firem nad 250 zaměstnanců, které hodlají rozšiřovat počty svých pracovníků. Nejvíce lidí chtějí nabrat automobilky a firmy v elektrotechnickém průmyslu, dále v zákaznickém servisu.

Právě v těchto oborech je však stále obtížnější najít vhodné zaměstnance i na nekvalifikovaná pracovní místa. Vzhledem k rekordně nízké nezaměstnanosti, která v listopadu klesla na nejnižší úroveň za 20 let, jsou to právě tyto oblasti, kde vzniká podle Rezlerové nejvyšší tlak na růst mezd.

"Celkový trend na českém trhu práce, tedy nedostatek lidí a vysoká poptávka po nových pracovních silách, přetrvá," potvrzuje výsledky průzkumu na první kvartál roku 2018 Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).

Vzhledem k tomu, že trh práce je v České republice vyčerpán, bude SP ČR chtít od nové vlády, ať pomůže českým podnikům a umožní příchod 50 000 lidí z Ukrajiny. "Chceme, aby se procedura přijímání cizinců zjednodušila. Na druhou stranu souhlasíme, že se musí nastavit nové podmínky a dbát na bezpečnost, aby k nám nepřicházeli lidé, kteří ve skutečnosti pracovat nechtějí," dodal Rafaj.

Rozšiřovat řady zaměstnanců hodlají přitom v celkovém součtu všechny firmy, ať už se jedná o velké, střední, malé společnosti či mikropodniky, které zaměstnávají jen do 10 lidí. 

Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejsilnější náborové prostředí s velmi silným čistým indexem trhu práce ve výši 38 procent (42 procent firem bude nabírat a čtyři procenta propouštět). Střední podniky mají čistý index práce 12 procent a malé podniky šest procent. Zaměstnavatelé v mikropodnicích jsou umírněnější a index práce tak u nich dosahuje jen procento.

Foto: ManpowerGroup

Ačkoliv nabírat nové lidi hodlají firmy různých velikostí, konjunktura přesto neprochází napříč všemi obory. Rozrůstání pracovníků očekává šest z deseti odvětví. Nejčastěji chtějí nové lidi přivítat firmy zabývající se výrobou a rozvodem elektřiny, plynu a vody. Silný příliv nových pracovníků očekává také stavebnictví a finanční obory. Naopak ubytování a stravování předpokládá úbytek pracovních sil.

Z regionálního pohledu hodlají nejmasivněji nabírat nové lidi firmy na území Čech, kde čistý index dosahuje šesti procent, v samotné Praze dosahuje index pěti procent. Naopak moravské podniky tak optimistické nejsou a předpokládají pokles pracovníků o tři procenta.

V porovnání s předchozím čtvrtletím svá očekávání nejvíce navýšili zaměstnavatelé v Čechách, kde se index zvedl proti předchozímu čtvrtletí o osm procentních bodů. Pražské firmy se dívají na další tři měsíce roku se stejným optimismem jako v předchozím kvartálu. Společnosti na Moravě svůj výhled snížily o tři procentní body.

Tuzemské společnosti získaly vyšší sebedůvěru ohledně dalších plánů také v porovnání se světem. Zatímco dosud patřily mezi největší skeptiky z 43 porovnávaných zemí, tentokrát se postavily na úroveň Německa, Irska, Španělska či Švédska. Ve všech těchto zemích dosahuje čistý index práce výše pěti procent (v mezinárodním porovnání se používají sezonně očištěná data, proto se liší od národního indexu).

Češi se tak do budoucnosti dívají nyní optimističtěji než například Angličané, Francouzi, Belgičané či Rakušané. 

Od globální krize v roce 2009 je index za poslední dvě čtvrtletí (tedy čtvrtý kvartál 2017 a první kvartál 2018) poprvé kladný ve všech 43 sledovaných zemích. Navíc zaměstnavatelé v řadě zemí, včetně Austrálie, Japonska, Norska, Polska, Rumunska a Spojených států, hlásí nejsilnější náborové plány za posledních pět let a déle.

Foto: ManpowerGroup
 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy