Válečné zásoby, které chce Babiš prodat. Podívejte se, kde Česko ukrývá kovy na krizi

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2019 11:18
Česko prostřednictvím Státní správy hmotných rezerv schraňuje komodity pro případ krize. Jde třeba o záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních a pronajímaných skladech drží například zásoby ropy, leteckého petroleje, potravin a léků. Řadu lidí však možná překvapí, že mezi tyto rezervy patří i kovy. 1600 kamionů mědi či niklu se však chce nyní vláda zbavit.
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. | Foto: ČTK

Co, kde a odkdy Česko skladuje?

Andrej Babiš před časem uvedl, že kovy ve státních rezervách jsou zhruba 50 let staré. Obhajoval tak slova ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který chce kovy rozprodat. Celkově se jedná o zhruba 30 tisíc tun kovů.

Ve skutečnosti byla ovšem většina kovů do státních nouzových zásob nakoupena mezi roky 2000 a 2013. "Poslední nákup kovů byl v roce 2013. Z roku 1972 je naprostá menšina, a to zhruba asi 15 tun hliníku," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr (na obrázku) ve skladě v Bošicích na Kolínsku.

Švagr uvedl, že případný prodej odpovídá zhruba 1500 až 1600 plným kamionům, zásoby z roku 1972 tvoří necelý jeden kamion. V rezervách jsou podle něj uskladněny měď, hliník, nikl, olovo a zinek.

  • Podle Babiše je držení kovů překonaný model. S příjmy z rozprodávání kovů dokonce již počítá státní rozpočet na příští rok.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy