Sucho udeřilo i v zimě. Vesnicím chybí voda, zásobují je cisterny z nouzových rezerv

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 12. 2018 16:04
Obce v Česku potřebují poprvé kvůli suchu cisterny na pitnou vodu ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) i v zimě. Voda chybí například v Nedašově Lhotě na Zlínsku, která o zapůjčení techniky ze skladů SSHR požádala.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: René Volfík, René Volfík

V příštím týdnu techniku dostane i sousední Nedašov a řeší se žádosti dalších tří obcí v Česku, řekl novinářům předseda správy Pavel Švagr. V Česku nyní sedm obcí využívá 13 cisteren SSHR.

"I když jsme problém extrémního sucha řešili v létě, nečekal jsem, že tuto situaci budeme řešit i v zimě, a dá se předpokládat, že pokud nezaprší, tak problém se suchem nás bude trápit i v příštím roce," uvedl Švagr, podle kterého se obce na SSHR obracejí čím dál více.

"V minulých letech jsme řešili jednotky žádostí, od jara šlo o asi 30 kusů techniky, od úpravny vody přes cisterny na vodu, do několika krajů v republice. Nedá se říci, že bychom řešili nějakou lokální situaci. Obrací se nás zejména starostové malých a středních obcí," řekl Švagr.

Podle Švagra se také prodlužuje doba, na kterou si obce techniku půjčují, například Nedašova Lhota požádala o cisternu do listopadu příštího roku. Obec trápí sucho od léta.

"Vyschly zdroje podzemní i povrchové vody, které jsou využívány pro zásobování obce. Jedinou možnou alternativou bylo dovážet vodu v cisternách do místního vodojemu," uvedla starostka obce Jarmila Janíčková.

Obec zpočátku využívala vlastní cisternu, která však má objem pouze tři metry krychlové. Nyní má k dispozici autocisternu SSHR o kapacitě osm metrů krychlových, která několikrát denně dováží vodu z osm kilometrů vzdáleného Brumova-Bylnice a plní dvě nádrže o celkovém objemu 120 metrů krychlových.

"Denní spotřeba obce je kolem 30 kubíků. Ale aby se voda dostala do domácností v horní části obce, musí být vodojem plný," uvedla starostka.

Pokud bude obec využívat vodu pouze navezenou cisternami, stojí to asi čtyři tisíce korun denně, což je finančně náročné, a není jisté, zda se to neprojeví v cenách vody. "Pevně věříme, že kraj nás v této kritické situaci nenechá a pomůže finančně či jinak," uvedla Janíčková.

Problémy jsou také v sousedním Nedašově, odkud se Nadašova Lhota zásobuje.

"Máme podobný problém, musíme vodu navážet do vodojemu, abychom ji mohli lidem pouštět," uvedla starostka Alena Nováková, která by chtěla využít staré vrty v obci či původní vodovod ještě z dob války. Také Nedašova Lhota připravila projekt na zásobování vodou a vrtané studny, řešením do budoucna je ale napojení obcí na vodovod, který končí v Brumově-Bylnici.

Správa má v případě sucha k dispozici dostatek techniky, jde o stovky kusů, sklady má po celé republice. Podle Švagra je otázkou, zda by voda neměla být ve státních hmotných rezervách, protože jde o strategickou surovinu. Nešlo by zřejmě o balenou vodu, ale debatuje se podle něj o tom, že by SSHR měla podzemní vrty, aby mohla v případě mimořádných situací poskytnout nejen techniku, ale i vodu.

S nedostatkem vody se totiž letos potýká také několik obcí ve Šluknovském výběžku. Cisterny s pitnou vodou objednávají obce i jednotlivci. Problém se týká obcí na Děčínsku, a to Mikulášovic, části Varnsdorfu a Jiříkova. Zatím se k pitné vodě obyvatelé dostanou, problém nastane, až uhodí mrazy.

"Cisterny rozváží vodu do teploty minus pět stupňů Celsia," řekla  mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK) Iveta Kardianová. Dodala, že nedostatek vody v zimě je neobvyklá situace, s níž se dosud nesetkala.

Voda se zaváží k lidem, kteří nejsou napojeni na vodovodní řad.

"Zdrojem vody pro tyto domácnosti je vlastní studna, která má v těchto dnech minimální nebo žádnou vydatnost, a proto se obyvatelé těchto obcí obrací na nás," uvedla Kardianová s tím, že mohou-li vyhovět, učiní to.

Zatímco v Jiříkově, Filipově nebo Studánce, což je část Varnsdorfu, lidé řeší, jak vyprat, osprchovat se nebo spláchnout, spotřebitelé napojení na vodovodní řad se k pitné vodě dostanou bez omezení.

"Dostatek vody je díky velkým přehradním nádržím Krušných a Jizerských hor, hlavních zdrojů pro výrobu pitné vody a rozsáhlé distribuční sítě, kterou provozujeme," uvedla Kardianová.

Je to poprvé, co obce v Česku potřebují kvůli suchu cisterny na pitnou vodu ze skladů Správy státních hmotných rezerv i v zimě. V Česku nyní sedm obcí využívá 13 cisteren SSHR.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy