Vedra zabíjí drůbež po tisících. Chovatelé slepě věří nespolehlivým klimatizacím

ČTK ČTK
26. 7. 2019 9:08
Veterináři letos zatím evidují kvůli vysokým teplotám úhyn 25 tisíc ptáků celkem na pěti hospodářstvích v důsledku přehřátí. Je to podobné jako loni, kdy jich za srovnatelné období v pěti případech uhynulo 30 tisíc, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Letos zatím nebyl úhyn celé haly, vždy uhynula pouze část chovaných ptáků. U prasat veterináři kvůli vysokým teplotám žádný hromadný úhyn nezjistili, kvůli selhání ventilace jich však uhynulo v jednom případě 1800.

"Nově od roku 2017 jsou chovatelé do svých pohotovostních plánů povinni uvádět čas, po který je možné v případě výpadku zdroje energie ve stájích s umělým ventilačním systémem udržet dobré životní podmínky pro zvířata, a uvádět osobu zodpovědnou za údržbu a funkčnost náhradního energetického zdroje," dodal Majer.

Počty uhynulých zvířat se snižují. Ještě v roce 2017 bylo v Česku 11 hromadných úhynů drůbeže, v osmi z nich šlo o problémy s ventilací při vysokých teplotách. Zahynulo při nich kolem 100 tisíc ptáků. Šlo tak o přibližně stejný počet zvířat, která byla utracena při předloňské epidemii ptačí chřipky. Podle výroční zprávy SVS veterináři loni na jatkách prohlédli při porážce 115,5 milionu kusů hrabavé drůbeže.

Veterináři připomínají, že chovatelé by měli být v horkých dnech obezřetní a starat se mimo jiné o pitný režim zvířat, chlazení a větrání.

Ve velkochovech prasat a v kravínech je při extrémních teplotách vhodné zvířata chladit sprchou. Zvířata na pastvě, hlavně krávy a ovce, musí mít na pozemku možnost, kde by si mohla odpočinout ve stínu, také musí mít zajištěné zdroje vody. Podle veterinářů vypijí dospělá prasata 25 litrů vody za den, ovce 20 litrů, dospělý skot 40 litrů a dojnice mezi 100 a 180 litry denně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy