Sucho zabíjí zvířata v Česku. Dávejte jim na zahradu i do parků vodu, prosí ochránci

hrz hrz
27. 4. 2019 12:05
Dávejte na trávníky do stinných míst misku s vodou pro volně žijící zvířata, prosí Český svaz ochránců přírody. Sucho je takové, že hlavně ve městech mnoho zvířecích druhů trpí nedostatkem vody. A dopad je o to závažnější, že v této době mnozí pečují o mláďata.
Pravidelně doplňované misky s vodou mohou zachránit život ježkům, veverkám i ptákům.
Pravidelně doplňované misky s vodou mohou zachránit život ježkům, veverkám i ptákům. | Foto: Shutterstock.com

Miska s pravidelně obměňovanou vodou na zastíněném trávníku uprostřed zástavby všude tam, kde je přirozený zdroj vody jinak nedostupný, pomůže udržet divoká zvířata při životě. Na zemi ji využijí kromě ptáků také třeba ježci, veverky či někteří brouci.

"Důležité je vodu pravidelně obměňovat, misku dávat na stejné místo a alespoň jednou za týden pořádně umýt. Dobré je nepřestat s doplňováním vody. Zvířata si zvyknou a když pak narazí na suchou misku, mohou mít problém," popisuje ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Petr Stýblo. "Umístěna by měla být tak, aby v okolí pěti metrů nebyl žádný úkryt pro číhající kočku, měla by být ve stínu a úplně nejlépe pod převislými větvemi stromu," dodává.

Takový jednoduchý zdroj vody je vhodný na zahrady a do parků. Záchranou však může být i miska umístěná na okenním parapetu.

K tomu, aby lidé nosili vodu zvířatům i do volné přírody, šéf ochranářů nevybízí. "Tuhle pomoc bych řešil opravdu jen v zástavbě. Už třeba jen pro to, že bude nutné k misce pravidelně, prakticky každý den docházet."

"Zvířata jí ráda dají přednost před nebezpečnými a nezabezpečenými bazény, nevhodně konstruovanými jezírky či sudy na dešťovou vodu, ve kterých se mohou utopit," dodává.

Katastrofální sucho, které se týká celého území republiky, bude zřejmě pokračovat celý rok a jak ochranáři varují, v jeho důsledku dojde k výrazným proměnám našich zvířecích populací. Na některých zvířatech jsou problémy znatelné už nyní. 

Ochránci přírody například na tradičních tahových místech letos pozorovali extrémně málo žab, zejména dříve běžných ropuch obecných. V mnoha potocích se už v loňském roce nepodařilo přežít mláďatům mloků, protože potoky vyschly.

A radikální pokles výskytu kosů, zaznamenaný během zimy českými odborníky v programu ČSOP Živá zahrada, bude zřejmě v přímé souvislosti nejen s novým virem Usutu, ale i s oslabením kosích populací vlivem sucha v loňském roce.

"O jak závažný pokles šlo, zjistíme během jarního mapování zahrad, které proběhne už za měsíc," dodává Petr Stýblo.

Video: Pohrdají města dešťovou vodou? Víc než polovina jí zmizí v kanálu, říká Stránský

Řada měst situaci podceňuje, změnit myšlení projektantů a úředníků je ale složité, popisuje David Stránský z ČVUT. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy