Úrazovost v Tesle je třikrát větší než u konkurence. Radost z toho mají odboráři

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
25. 5. 2017 10:09
Tesla je jediným výrobcem automobilů se sídlem ve Spojených státech, který nemá odbory. A právě ty stály za vznikem studie. Automobilka se brání nejnovějšími údaji za první čtvrtletí, které v analýze nejsou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Francisco - Zaměstnanci amerického výrobce elektromobilů Tesla mají třikrát větší pravděpodobnost, že přijdou k pracovnímu úrazu, než v jiných automobilkách. Vyplývá to ze zprávy kalifornské agentury Worksafe, hájící zájmy pracujících, která analyzovala data z let 2014 až 2016.

Tesla podle serveru Business Insider nevyvrací, že ve zmiňovaném období měla takto špatné výsledky, brání se ale, že situaci už výrazně zlepšila. V prvním letošním čtvrtletí byl podle automobilky počet pracovních úrazů v Tesle vůbec nejnižší v celém automobilovém odvětví a o 32 procent nižší, než je průměr. Podle agentury Worksafe jsou údaje za jedno čtvrtletí příliš málo, aby z nich šlo věřit ve změnu v trendu.

Worksafe provedla analýzu na popud americké odborové organizace pracovníků v automobilovém průmyslu (UAW) se sídlem v Detroitu. Odbory předtím jednaly se zaměstnanci Tesly o možnosti vytvoření své buňky v této společnosti. Tesla je totiž jediným výrobcem automobilů se sídlem ve Spojených státech, který odbory nemá.

Podle analýzy Worksafe připadalo v Tesle v roce 2015 na 100 zaměstnanců 8,8 pracovních úrazů. To je o 31 procent více, než byl průměr v americkém automobilovém průmyslu. V roce 2016 se ukazatel snížil na 8,1, údaje z ostatních podniků pro srovnání zatím nejsou k dispozici.

Počet vážných zranění, která vedla k několikadenní pracovní neschopnosti, omezením a nutnosti přeřazení na jinou práci, byl v Tesle v roce 2015 oproti průměru dvojnásobný.

Tesla se domnívá, že účelem studie je přimět zaměstnance k založení odborové organizace. Společnost rovněž uvedla, že se stále učí a že důležitá je budoucnost. Odborářská organizace UAW zprávu zveřejnila na svém webu a k obviněním Tesly se odmítla vyjádřit.

Zpráva přichází v období kritickém pro automobilku. Tesla se chystá uvést na trh Model 3 sedan. Najímá proto nové zaměstnance a investuje, aby byla v příštím roce schopna šestinásobně zvýšit výrobu.

 

Právě se děje

Další zprávy