EUIPO zkoumal dopad pirátství a padělání na jedenáct odvětví: kosmetické přípravky a produkty pro osobní péči; oděvy; obuv a doplňky; sportovní zboží; hračky a hry; šperky a hodinky; kabelky a zavazadla; hudební nahrávky; lihoviny a víno; léčiva; pesticidy a chytré telefony. Jsou to vesměs oblasti, o nichž je známo, že vykazují vyšší riziko porušování duševního vlastnictví.
Poctiví výrobci produkují kvůli padělkům méně zboží, a v důsledku tak zaměstnávají méně pracovníků, uvádí se v analýze. Uvedená odvětví v Evropské unii proto přicházejí o 468 tisíc pracovních míst. V Česku kvůli ztrátám tržeb nevznikne 4194 pracovních míst, zjistila studie.
Odvětví oděvů a obuvi a doplňků jsou z hlediska objemu prodeje a zaměstnanosti ze všech zkoumaných sektorů největší. V celé unii se v nich ušlé tržby pohybují kolem 767 miliard korun a odpovídají 9,7 procenta veškerého prodeje. V Česku přicházejí poctiví prodejci z těchto odvětví každoročně o 5,6 miliardy korun, tedy o 11,8 procenta z celkového prodeje.