Turecký prezident vyhlásil bojkot elektroniky z USA. Přestaneme nakupovat iPhony, naznačil

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 14. 8. 2018 19:33
Zhoršené vztahy Turecka se Spojenými státy mají negativní dopad na tureckou liru, která od začátku letošního roku ztrácí vůči americkému dolaru více než 40 procent.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států. Uvedl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Agentura AP upozornila, že zatím není jasné, jakým způsobem chce Erdogan bojkot zajistit. Prezident nicméně podle AP naznačil, že Turecko přestane nakupovat americké telefony iPhone a nahradí je telefony od jihokorejské společnosti Samsung či turecké firmy Vestel.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou v poslední době napjaté, protože Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona. USA tento měsíc zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti a zdvojnásobily cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka.

Zhoršené vztahy Turecka se Spojenými státy mají negativní dopad na tureckou liru, která od začátku letošního roku ztrácí vůči americkému dolaru více než 40 procent.

Erdogan v úterý zopakoval výzvu, aby Turci směňovali své dolary za liry. Prohlásil rovněž, že Turecko podniká potřebná ekonomická opatření.

Turecká lira si dopoledne připisovala zhruba pět procent po pondělním propadu na nové rekordní minimum. Turecká centrální banka v pondělí v reakci na pokles domácí měny slíbila zajištění dostatečné likvidity bankovního sektoru a snížila požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank.

V pátek se turecká lira vůči dolaru propadla až o 18 procent, což mělo negativní dopad na světové akciové trhy i na kurz eura. Investoři se obávají, že turecké podniky budou mít kvůli slabé liře potíže se splácením dluhů v cizích měnách.

V problémech jsou i české firmy

Propad kurzu liry působí potíže i českým firmám, které v Turecku podnikají. Problémy se týkají zejména těch, které dostávají zaplaceno v lirách. Například dceřiným firmám ČEZ, které v Turecku působí, pokles kurzu způsobuje problémy při splácení úvěrů, jež mají v dolarech.

"Řada firem je ale vyplácena v dolarech, na ty bude mít propad turecké měny malý dopad. Řada společností si také u dlouhodobějších transakcí ošetřila kurzová rizika," upozornil mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro. Například česká firma Energo-Pro, která v Turecku provozuje pět vodních elektráren a staví dvě velké přehrady s vodními elektrárnami, má u všech projektů dlouhodobě nasmlouvané dolarové tarify.

"To je obrovskou výhodou. Propad turecké liry má tak na naši firmu minimální dopad. V těchto dnech důkladně analyzujeme situaci, bezprostřední negativní dopad na náš turecký byznys není. Uvidíme ale, jak se situace bude dále vyvíjet," uvedla mluvčí skupiny Hana Hikelová.

Turecká centrální banka v pondělí v reakci na pokles kurzu domácí měny slíbila zajistit dostatečnou likviditu bankovního sektoru a snížila požadavky na kapitálové rezervy komerčních bank. Investoři však podle agentury Reuters upozorňují, že pondělní opatření centrální banky neřeší základní příčiny, kvůli nimž turecká lira oslabuje.

 

Právě se děje

Další zprávy