V červnu tržby v maloobchodě podle revidovaných údajů klesly meziročně o 1,4 procenta.
Bez sezonního očištění vzrostly v červenci tržby obchodníků o tři procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. "Nejvyšší růst si dlouhodobě udržuje prodej prostřednictvím internetu, avšak tempa růstu se mírně snižují a zákazníci se postupně vracejí do kamenných obchodů," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Prodeje z e-shopů a zásilkových obchodů vzrostly meziročně o 20,9 procenta.
Růst tržeb v červenci zaznamenal zejména sortiment nepotravinářského zboží. "Například prodejnám s výrobky pro kulturu a sport vzrostly tržby o více než deset procent," sdělila Boušková. O desetinu více než loni utržili prodejci počítačů a komunikačních zařízení. Tržby za výrobky pro domácnost stouply o 7,3 procenta. Za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické výrobky zákazníci utratili meziročně o 2,8 procenta více.
Navzdory mírnému zlepšování tržeb však někteří odborníci nepředpokládají, že se vývoj maloobchodu vrátí do předkoronavirové doby. "V současnosti se tržby vyvíjejí ve srovnání s naší prognózou mírně lépe. Ale je otázkou, co přinesou další měsíce. Za celý rok čekáme pokles maloobchodních tržeb kolem 3 procent," komentuje ekonom Michal Brožka z Komerční banky.
Podobného názoru je také analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Vzhledem k tomu, že podzimní měsíce budou pravděpodobně ve znamení nárůstu nezaměstnanosti a omezování vládní pomoci, tak nelze očekávat, že se obchodníkům podaří jarní ztráty dohnat. V souhrnu za letošní rok to zatím vychází na růst maloobchodu o kladnou nulu," uvádí analytik.
Naopak specializované prodejny s potravinami zaznamenaly podle statistiků pokles tržeb o 6,7 procenta. V červenci se nadále nedařilo prodejcům aut. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel byly oproti loňskému červenci nižší o 10,5 procenta. Tržby za opravy se snížily o 6,2 procenta, za prodej motorových vozidel, včetně náhradních dílů, byly nižší o 11,6 procenta.