Přesně před třemi lety začala Česká národní banka svůj boj s hrozící deflací a příliš silnou korunou. Co přinesly její měnové intervence a kdy skončí? Na kolik pak přijde euro?
Kdy to skončí?
Většina ekonomů a analytiků nyní očekává, že centrální banka ukončí intervence ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí roku 2017. Sama Bankovní rada ČNB, která termín návratu koruny k normálu už několikrát odsouvala, nyní tvrdí, že intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku. Jako pravděpodobný termín pak vidí polovinu příštího roku.
Záležet bude zejména na vývoji inflace a také na tom, kdy Evropská centrální banka (na snímku je její prezident Mario Draghi) ukončí svůj program nákupu aktiv. Ten je nyní naplánovaný do března 2017. Pokud by došlo k jeho prodloužení, šlo by o argument pro pozdější ukončení takzvaného kurzového závazku v Česku.