Tři roky se slabou korunou. Projděte si, za co utratila centrální banka 800 miliard

Janis Aliapulios Jiří Hovorka Janis Aliapulios, Jiří Hovorka
7. 11. 2016 7:30
Přesně před třemi lety začala Česká národní banka svůj boj s hrozící deflací a příliš silnou korunou. Co přinesly její měnové intervence a kdy skončí? Na kolik pak přijde euro?
Klikněte pro kompletní zobrazení.
Klikněte pro kompletní zobrazení. | Foto: Aktuálně.cz

Splnily intervence cíl?

Hlavním cílem centrální banky je cenová stabilita, kterou v jejích očích představuje dvouprocentní inflace. Na konci roku 2013 však podle ČNB Česku hrozilo, že ceny budou klesat. Lidé by pak mohli v očekávání dalšího poklesu cen odkládat nákupy, což by mohlo roztočit spirálu snižování spotřeby a mezd a v konečném důsledku by mohl hrozit propad ekonomiky.

Zatímco v roce 2013 se česká ekonomika propadla o 0,9 procenta, loni naopak hrubý domácí produkt meziročně vzrostl 4,3 procenta. Ekonomové se shodují, že intervence na tom mají svůj podíl – jak velký ale je, už tak jasné není.

Inflaci se naopak centrální bance i kvůli nízkým cenám ropy zatím nastartovat nepodařilo. Letos se růst cen zatím nejvýše dostal na 0,6 procenta. Prognóza centrální banky počítá s tím, že dvouprocentního cíle dosáhne inflace ve třetím čtvrtletí příštího roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy