Ke zvýšení těžby loni přispěl i fakt, že největší světoví producenti ze skupiny OPEC+ pozvolna odbourávají těžební omezení zavedená v roce 2020. Tehdy k nim sáhli, aby podpořili cenu ropy, která prudce klesla po výrazném snížení poptávky na začátku pandemie. Skupina OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem.
Rusko loni vytěžilo 524,05 milionu tun ropy a plynového kondenzátu, což je nárůst o 2,2 procenta. Těžba tak zůstává pod postsovětským maximem, které činí 560,2 milionu tun za rok, respektive 11,25 milionu barelů denně, a je z roku 2019.
Agentura Interfax uvádí, že vývoz ropy z Ruska do zemí mimo bývalý Sovětský svaz loni klesl o 2,2 procenta na 214,4 milionu tun. Těžba zemního plynu se naopak o deset procent zvýšila a vystoupila na 762,3 miliardy metrů krychlových.
Rusko v dubnu 2020 přistoupilo na dohodu s ostatními velkými producenty a snížilo těžbu ropy o více než dva miliony barelů denně. To bylo do té doby nevídané rozhodnutí, protože šlo o snížení zcela dobrovolné. Největší těžaři se tehdy rozhodli jednat koordinovaně, aby podpořili trh a zabránili dalšímu kolapsu cen vyvolaného pandemií.
Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak řekl, že těžba ropy a plynu se bude zvyšovat i nadále. V letošním roce by měla dosáhnout 540 až 560 milionů tun, v roce příštím by se pak měla dostat na 542 až 562 milionů tun.
Mnoho producentů ropy uvádí, že už jim nezbývá téměř žádná volná kapacita. Těžbu totiž snížili společně s ostatními producenty ze skupiny OPEC+. Tato skupina teď výrazné těžební škrty zavedené předloni postupně odbourává. Na začátku prosince se její členové dohodli, že budou pokračovat v původním plánu a v lednu těžbu zvýší o dalších 400 000 barelů denně, neboť globální ekonomika se dál zotavuje z pandemie a spolu s tím se zvyšuje i poptávka po ropě.