Televizi s HD rozlišením už vlastní více lidí než klasickou

ČTK ČTK
19. 9. 2014 12:20
Příjem televizního signálu je stále nejrozšířenější prostřednictvím pozemních digitálních vysílačů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Podíl televizorů s HD nebo HD ready rozlišením v českých domácnostech loni dosáhl 50 procent z celkového počtu televizních přijímačů. Poprvé tak překonal přístroje se standardním obrazem. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch.

Nejrozšířenější jsou LCD televizory s loňským růstem podílu ze 40 na téměř 50 procent. Podíl klasických CRT přístrojů naopak klesl z 55 na 40 procent. LED a plazmové TV mají shodně kolem deseti procent.

Příjem televizního signálu byl nejrozšířenější prostřednictvím pozemních digitálních vysílačů. Jeho podíl během dvou let stoupl z 50 na téměř 60 procent. Satelitní příjem si v posledních letech udržuje stálý podíl téměř 30 procent a kabelové televize mírně ztratily, když klesly pod pětinu.

Nástup moderních televizí do českých domácností se projevil i ve způsobu příjmu pozemního digitálního vysílání, kdy TV se zabudovaným digitálním tunerem loni předstihly dříve dominantní externí set top boxy.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy