Počet možných IP adres se zdá tak ohromný, že bychom se jeho konce možná nedopočítali. Pravdou však je, že internetový svět došel k nejzazší hranici počtu IP adres, které nabízí internetový protokol IPv4. Když Mayové předvídali pro rok 2012 změnu, která ovlivní celý svět, možná mysleli přechod na protokol IPv6. Tato událost nastane šestého června 2012.
V roce 2011 se vyčerpal příděl IP adres
IPv4 se kdysi stal nejrozšířenějším protokolem a vydržel v užívání už od sedmdesátých let, kdy byl ustanoven. Uspíšení jeho konce způsobil rychlý nárůst počet uživatelů internetu (především v asijské oblasti), velký počet přenosných přístrojů s připojením k internetu a linky s pevným připojením. V únoru 2011 na konferenci v Miami rozdělil globální registr IANA zbývající bloky dostupných IP adres. Zatímco asijsko-pacifický region vyčerpal své příděly rychle, Afrika má ještě na nějaký čas vystaráno.
Obrovská rezerva
Osmý červen loňského roku se pak stal světovým dnem IPv6, během kterého velké internetové společnosti jako Google, Facebook či Bing ozkoušely tento systém. Na rozdíl od IPv4, který pracuje s 32bitovými adresami, IPv6 operuje dokonce s 128bitovými adresami. V přepočtu se jedná o dvě na sto dvacátou osmou adres. Tento počet by měl do budoucna zajistit, že jediný hlad, který Zemi bude sužovat, způsobí nedostatek jídla a vody.