Docházejí IP adresy. Internet přejde na nový protokol

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 5. 2010 16:00
Nový protokol je připraven, během přechodného období ale může zpomalit internet
I když se to může zdát neuvěřitelné, internet má také své limity
I když se to může zdát neuvěřitelné, internet má také své limity | Foto: Reuters

Washington - Současný internet brzy dosáhne svých limitů. Alespoň co se týče počtu připojených zařízení.

Podle posledních odhadů organizace zodpovědné za přidělování IP adres po celém světě (IANA), dojde zásoba volných síťových identifikačních čísel, jež jsou nezbytné pro každé připojení k internetu, přibližně v dubnu 2012.

IP adresu si lze představit jako telefonní číslo - jde o síťové identifikační číslo síťového rozhraní, které identifikuje adresu sítě, podsítě a připojeného zařízení (většinou počítače).

Protože je nedostatek IP adres znatelný už v současné době, využívají někteří poskytovatelé připojení dočasnou IP adresu, což znamená, že se uživatel při každém připojení přihlásí do sítě pod jiným číslem a poté, co se odpojí, je toto číslo poskytovatelem přiděleno jinému uživateli.

Jednoduše řečeno, v některých případech uživatelé nemají svou vlastní IP adresu, ale je jim pouze propůjčena.

Tohle nikdo nečekal

Současný internetový protokol IPv4 byl vytvořen v sedmdesátých letech, kdy se nikomu ani nesnilo o tom, že by mohlo být potřeba více, než 4 miliardy IP adres, kterými nyní internet disponuje.

Po čtyřech desetiletích je ale jasné, že toto číslo stačit nebude (ne všechny adresy jsou k dispozici - některé jsou rezervovány pro vlastní chod systému) a tak IANA od 9 září 2011 jejich distribuci omezí.

Shluk kabelů a serverů sdružuje největší encyklopedii lidstva
Shluk kabelů a serverů sdružuje největší encyklopedii lidstva | Foto: aktualne.cz

K tomuto datu budou rozdány poslední velké balíky adres pro internetové společnosti a o necelý rok se jejich distribuce zřejmě úplně zastaví. Nyní je stále volných něco okolo 300 milionů adres protokolu IPv4.

"Celé to připomíná věštění z křišťálové koule. Před deseti lety jsme se domnívali, že je to problém vzdálené budoucnosti a nyní tu všichni běháme s iPhony. My už v té budoucnosti jsme," cituje server BBC Axela Pawlika - výkonného ředitele RIPE NCC, který má na starosti distribuci IP adres v Evropě.

Nebude to ale znamenat, že by se měl internet přestat rozvíjet. Uživatelé však budou muset přejít na nový protokol IPv6. Ten umožní skládat trilióny adres, protože namísto 32bitových IP adres, používá 128bitové číselní kombinace.

Omezení už jsou znatelná

Přestože, by měla zásoba volných adres IPv4 vydržet ještě osmnáct měsíců, IANA už jejich distribuci omezila. „Nemůžete jen tak zažádat o další IP adresy. Musíte dokázat, že je potřebujete. Dokud nedosáhnete stanovených limitů, tak další adresu prostě nedostanete," vysvětluje Trefor Davies ze společnosti ISP Timico.

Přechod na nový protokol může být problematický 

Tím, že začnou být přidělovány adresy číslované podle nového protokolu, by měl být sice problém s nedostatkem volných IP adres vyřešen, na druhou stranu ale mohou vzniknout problémy při koexistenci obou systémů. Komunikace mezi zařízeními využívajícími protokol IPv4 a IPv6 totiž může být zdlouhavá, což může vést ke zpomalení celého internetu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy