To Google ještě neviděl. Komunisté hledáni jako Piráti

Datarama, Simona Beránková
15. 10. 2012 12:00
Jak se volby projevily na vyhledávači Google

Ani přes malou volební účast neuvažuje vláda či nejsilnější opozice o přistoupení k volbám po internetu. Přesto data a statistiky na nejvytíženějším vyhledávači vypovídají právě proběhlých krajských a senátních volbách mnohé o politické polaritě česky hovořících uživateů internetu.

Lze-li nějak generalizovat vztah zájmu o politická uskupení ve vyhledávačích a konečných výsledků voleb, potom je to soustavná apatie vůči křesťanským demokratům a davová psychóza po oznámení prvních výsledků hovořících o úspěchu komunistů.

S jistou nadsázkou lze, co se týče zájmu o hledané strany prostřednictvím Google, říci, že se neshodují se spíše levicově smýšlejícími 37 procenty voličů, kteří dorazili k urnám. Jak říká statistika vyhledávání Google Trends, častěji tu na úkor ČSSD a KSČM získávají vyhledávací preference polozapomenutí Zelení, Piráti nebo v poslední době nepříliš oblíbená TOP 09.

Zcela zřejmým outsiderem letošních krajských voleb - v souvislosti s vyhledáním na internetu - je KDU-ČSL. Zájem o křesťanské demokraty nevzrostl v porovnání s ostatními stranami podle výsledků statistik z podivného „nic" ani v posledních dnech před otevřením volebních místností. A to se v pomyslném celorepublikovém žebříčku nakonec umístili pátí. Podobně dopadla také SPOZ, tedy Zemanovci.

Vyhledávač pozná, že se chystají volby

Z dlouhodobého, v tomto případě dvanáctiměsíčního, hlediska má nad menšími stranami jistou převahu největší vládní strana ODS a ČSSD, která dosud vládla všem krajům. Tyto údaje se ale s velkou pravděpodobností nevztahují k letošním krajským volbám.

Daleko zajímavější je zaměřit se, podobně jako u všech dalších stran, na kratší časový horizont, jmenovitě na přelom srpna a září. Období, kdy začínaly volební kampaně lze poměrně snadno vystopovat, a to právě zvýšeným zájmem ve vyhledávání. Webové stránky komunistů, Pirátů, občanských demokratů, sociálních demokratů a ve velmi malé míře i Zelených v tomto období svorně zaznamenaly vyšší návštěvnost.

Podruhé se jako na povel zvedaly statistiky zmíněným stranám až těsně před volbami, počínaje 9. říjnem. Zájem byl zejména o Pirátskou stranu, následně o TOP 09, výrazně vzrostly dotazy i na zelené a ODS (v jejich případě jsou v Trendech Google zaznamenané hodnotami nijak zvlášť odlišné a průmětem vzájemně podobné křivky, které ale nekorespondují s následnými rozdílnými volebními výsledky obou stran).

Lidi zajímalo, jak dopadla levice

V průměru posledního týdne si mezi všemi stranami vede nejlépe ta pirátská v závěsu za ní byly společně ODS a KSČM, poslední je prakticky s nulovým zájmem byla KDU-ČSL.

Nejhůře si těsně před otevřením volebních místností vedly obě levicové strany. Ale zatímco o strany středu a pravici záhy po vhození lístků zájem částečně opadl, množství zpracovaných dotazů na KSČM a ČSSD „vystřelilo" vzhůru. Co se týče komunistů, s takovou frekvencí  hledání - za dobu, kdy se statistiky sledují, tedy od roku 2004 - se Google ještě nesetkal.

Podobně extrémní výkyvy ve vyhledávání hesla KSČM registruje i nejpoužívanější český fulltextový vyhledávač Seznam, přestože pro měření objemu vyhledávání využívá jiné metriky.

 

Právě se děje

Další zprávy