Států, které couvají od podpory protipadělatelské dohody ACTA, přibývá.
Přípravy na schválení dokumentu přerušilo i Slovensko. Tamní ministerstvo hospodářství oznámilo, že nejprve o smlouvě hodlá uspořádat veřejnou diskusi.
Slovensko na rozdíl od většiny členských zemí EU dohodu ACTA, která se vztahuje i na boj proti internetovému pirátství, nepodepsalo. Česko a Polsko, které tak učinily, mezitím ohlásily, že ratifikaci smlouvy pozastaví.
Okleštění práv
"Dohoda ACTA a její aplikace obsahuje množství nepřesností. Nepodpořím dohodu, která by mohla jakkoliv oklešťovat základní práva a svobody," řekl slovenský ministr hospodářství Juraj Miškov.
Slovenští politici se přitom o ACTA dosud vyjadřovali dost opatrně.
Kvůli jejich nejednoznačnému postoji hacktivisté hlásící se k Anonymous nedávno opakovaně na několik hodin vyřadili z provozu weby několika slovenských státních institucí, několik stovek lidí proti dohodě zase demonstrovalo v ulicích.
Stahování bez trestu
Proti stávající podobě smlouvy ACTA se mezitím postavila nejsilnější parlamentní strana, opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.
Favorit březnových parlamentních voleb ohlásil, že kvůli nejasnostem ohledně výkladu smlouvy by mohlo dojít k zásahům do práva na soukromí lidí a že firmy by zase mohly smlouvu využívat k likvidaci konkurence.
"V tom stavu, v jakém se nachází tato smlouva, ji nelze na Slovensku ratifikovat," prohlásil Fico.
Naznačil rovněž, že za "neúmyslné nahrání písničky nebo filmu" by v zemi s výrazně nižšími platy ve srovnání s vyspělými evropskými státy nemělo hrozit trestní stíhání.
"Dobře víme, že ne všechno je přístupné veřejnosti z hlediska cen. Dobře víme, jaké jsou na Slovensku příjmy lidí," dodal. Co myslel pojmem "neúmyslné nahrání" ale nevysvětlil.
TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!