Nokia a Microsoft zavádí výuku mobilních aplikací

Adam Fiala
28. 3. 2012 6:28
Společnosti si budují novou generaci vývojářů mobilních aplikací pro své operační systémy
Foto: THETECHBLOCK.COM

Microsoft a Nokia se podělí o náklady a podpoří výuku tvorby mobilních aplikací na univerzitě Aalto ve Finsku. Mají zájem na tom, aby se vývojáři aplikací dokázali přizpůsobit programovacím možnostem operačního systému Windows Phone.

Každá ze společností poskytne dvanáct milionů dolarů. Aby to bylo fér, vedle Windows Phone navíc zbude místo i na nějaký seminář o operačním systému Symbian a Series 40, které Nokia používala. AppCampus bude mezinárodním projektem pro studenty z širého světa. Škola získala důvěru Microsoftu a Nokie tím, že z ní vzešla spousta nadějných začínajících podniků. Své brány by měl výukový program otevřít v květnu.

Jak porazit Apple a Google

Výchova vlastních podporovatelů je logická, konkurence na trhu mobilních přístrojů je totiž tvrdá. První dvě místa zabírají Apple se svými iPhony a všemožné přístroje s operačním systémem Android. Microsoft se musí hodně snažit, aby prosadil svou verzi operačního systému. Spolu s Nokiou a masivní reklamou, která není k přehlédnutí ani v Čechách, se mu podařilo zviditelnit Windows Phone prostřednictvím řady mobilních telefonů Nokia Lumia.

Úspěšná série Nokia Lumia

Nokia 800 jako dražší model se neprodává tolik co Nokia Lumia 710. Oba však sklidily v recenzích pochvaly. Na letošním CES představili další produkt vzájemné spolupráce - Nokii Lumii 900, který by mohl do prodeje v zahraničí dorazit začátkem dubna, navíc s tamní podporou vysokorychlostního internetu 4G. Smartphony bez správných aplikací však postrádají část své funkčnosti. Atraktivitu Windows Phone tak může jednoznačně zvýšit strategie podpory tvorby aplikací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy