Bontonland spustí obchod s MP3, nabídne je bez ochrany

Jan Kovalík
22. 2. 2012 18:30
Hudbu nabídne formou kvalitních MP3 a také bezztrátového formátu FLAC
Pracovní verze on-line obchodu Bontonline se může do spuštění změnit.
Pracovní verze on-line obchodu Bontonline se může do spuštění změnit. | Foto: Bontonland

Nový internetový obchod na prodej digitální hudby, který Bontonland chystá spustit v dubnu, nabídne zákazníkům skladby bez digitální ochrany DRM. Dataramě to potvrdil generální ředitel firmy Lešek Wronka.

Zákazník bude mít možnost stáhnout si buď celé album, nebo jen jednotlivé skladby. Jak je patrné z prvního náhledu e-shopu, který Datarama získala (viz výše), cena jedné skladby se bude pohybovat zřejmě kolem 20 Kč.

Screenshot ovšem pochází z betaverze obchodu, jeho konečná podoba se ještě před spuštěním může změnit. Finální nejsou ani ceny, protože Bontonland ještě neuzavřel jednání se všemi vydavateli.

Bontonline odstartuje v dubnu

On-line obchod ponese název Bontonline a v čase rozjezdu by měl nabízet kolem 300 tisíc skladeb největších světových i českých vydavatelů. "Licencování probíhá postupně, takže nabídky labelů budou přibývat během provozu," uvedl Wronka.

Bontonland nabídne skladby ve formátu MP3 (320 kbps) a také v bezztrátovém formátu FLAC - ten ovšem nebude k dispozici hned po dubnovém startu projektu, ale až v následujících týdnech.

Soubory zakoupené v Bontonline budou obsahovat informaci o zákazníkovi, který si danou skladbu pořídil, včetně čísla transakce. Pokud takovou skladbu někdo nelegálně nasdílí, bude snadné zjistit zdroj, ze kterého unikla.

Obdobně své skladby označuje také konkurenční obchod iTunes firmy Apple .

Digitál má nahradit nosiče

Právě iTunes, který na českém trhu funguje od loňského roku, bude nejbližší konkurencí nového obchodu Bontonline.

Čeští zákazníci mohou využít také službu MusicJet, která umožňuje za předplatné poslech streamované hudby, případně její stažení do mobilního telefonu.

Poklesu prodeje na fyzických nosičích čelí vydavatelé i obchodníci už delší dobu. Bontonland chce digitální distribucí nahradit klesající prodeje fyzických nosičů.

Obchodník, který disponuje rozsáhlou distribuční sítí, kontakty na prodejní řetězce a řadou svých prodejen, ale chystá i další novinky: chce vyjít vstříc i samotným hudebníkům.

Řada z nich už dnes odmítá využívat služby velkých vydavatelských firem, které interpretům nenabízí štědré investice jako v minulosti, a své desky si raději produkují sami.

Co přesně Bontonland hudebníkům nabídne se dozvíte v rozhovoru s ředitelem Bontonlandu Leškem Wronkou, který Datarama přinese ve čtvrtek.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy