Bontonland spustí obchod s MP3, nabídne je bez ochrany

Jan Kovalík
22. 2. 2012 18:30
Hudbu nabídne formou kvalitních MP3 a také bezztrátového formátu FLAC
Pracovní verze on-line obchodu Bontonline se může do spuštění změnit.
Pracovní verze on-line obchodu Bontonline se může do spuštění změnit. | Foto: Bontonland

Nový internetový obchod na prodej digitální hudby, který Bontonland chystá spustit v dubnu, nabídne zákazníkům skladby bez digitální ochrany DRM. Dataramě to potvrdil generální ředitel firmy Lešek Wronka.

Zákazník bude mít možnost stáhnout si buď celé album, nebo jen jednotlivé skladby. Jak je patrné z prvního náhledu e-shopu, který Datarama získala (viz výše), cena jedné skladby se bude pohybovat zřejmě kolem 20 Kč.

Screenshot ovšem pochází z betaverze obchodu, jeho konečná podoba se ještě před spuštěním může změnit. Finální nejsou ani ceny, protože Bontonland ještě neuzavřel jednání se všemi vydavateli.

Bontonline odstartuje v dubnu

On-line obchod ponese název Bontonline a v čase rozjezdu by měl nabízet kolem 300 tisíc skladeb největších světových i českých vydavatelů. "Licencování probíhá postupně, takže nabídky labelů budou přibývat během provozu," uvedl Wronka.

Bontonland nabídne skladby ve formátu MP3 (320 kbps) a také v bezztrátovém formátu FLAC - ten ovšem nebude k dispozici hned po dubnovém startu projektu, ale až v následujících týdnech.

Soubory zakoupené v Bontonline budou obsahovat informaci o zákazníkovi, který si danou skladbu pořídil, včetně čísla transakce. Pokud takovou skladbu někdo nelegálně nasdílí, bude snadné zjistit zdroj, ze kterého unikla.

Obdobně své skladby označuje také konkurenční obchod iTunes firmy Apple .

Digitál má nahradit nosiče

Právě iTunes, který na českém trhu funguje od loňského roku, bude nejbližší konkurencí nového obchodu Bontonline.

Čeští zákazníci mohou využít také službu MusicJet, která umožňuje za předplatné poslech streamované hudby, případně její stažení do mobilního telefonu.

Poklesu prodeje na fyzických nosičích čelí vydavatelé i obchodníci už delší dobu. Bontonland chce digitální distribucí nahradit klesající prodeje fyzických nosičů.

Obchodník, který disponuje rozsáhlou distribuční sítí, kontakty na prodejní řetězce a řadou svých prodejen, ale chystá i další novinky: chce vyjít vstříc i samotným hudebníkům.

Řada z nich už dnes odmítá využívat služby velkých vydavatelských firem, které interpretům nenabízí štědré investice jako v minulosti, a své desky si raději produkují sami.

Co přesně Bontonland hudebníkům nabídne se dozvíte v rozhovoru s ředitelem Bontonlandu Leškem Wronkou, který Datarama přinese ve čtvrtek.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy