Revoluce na Uloz.to: Soubory budou mazat vydavatelé

David Slížek
16. 2. 2012 18:02
Český sdílecí server Uloz.to oznámil velké změny ve svém fungování.

Český sdílecí server Uloz.to pokračuje v krocích, které mají vést k legalizaci jeho obsahu.

Provozovatelé dnes oznámili, že zavádějí tři novinky, které by měly z úložiště vymýtit pirátské soubory.

První, poměrně kosmetickou změnou, je širší zpřístupnění formuláře pro nahlášení závadného obsahu. Dosud jej mohl použít jen registrovaný uživatel, od nynějška do něj bude moct každý.

Maže přímo vydavatel

O to dramatičtějsí je ale druhé opatření. Uloz.to totiž spustilo nový nástroj, který dává vydavatelům a autorům po podepsání smlouvy přímý přístup do databáze serveru. Smlouvu si lze podle serveru vyžádat na adrese [email protected].

A co víc - umožňuje jim přímé mazání souborů, které podle nich porušují jejich autorská práva.

Jak to konkrétně bude fungovat (budou vydavatelé a autoři prohledávat soubory podle jména?) a jak přesně Uloz.to ošetří, aby vydavatelé opravdu mazali jen "své" soubory, není z dosud uvolněných informací jasné.

Těžko zatím také říct, jak se s opatřením, které v podstatě přenáší zodpovědnost za obsah na Uloz.to na ně, spokojí vydavatelé.

"Kroky Uloz.to vítáme a oceňujeme, že se k problému postavili čelem," reagovala na změny šéfka IFPI Petra Žikovská. "Poskytnutí instrumentu pro mazání ilegalních dat samotnými majiteli bereme jako vyjádření důvěry k nám a našim partnerům."

Nenahraješ dvakrát stejný soubor

Třetí opatření má podle Uloz.to znemožnit, aby piráti na server znovu nahráli už jednou smazané soubory. Server bude pirátský obsah označovat tzv. MD5 kódy, pomocí kterých dokáže zjistit, jestli jsou dva soubory totožné, i když se třeba jmenují jinak.

"32místný kód MD5 je matematickou transformací všech znaků, které daný soubor obsahuje tak, že kód je s vysokou pravděpodobností unikátně spojitelný právě jen s daným souborem," vysvětlují mechanismus provozovatelé Uloz.to.

"Třebaže bylo vícekrát dokázáno, že lze zkonstruovat dva různé soubory, které budou mít stejný kód MD5, pravděpodobnost, že se tomu stane u dvou náhodně zvolených souborů, je velmi malá."

Pravidla služby

Ani nejnovější opatření nejsou neprůstřelná, přiznávají provozovatelé serveru.

"Bohužel je nutné konstatovat, že ani taková opatření nemohou definitivně zabránit publikování závadných materiálů na našem serveru," přiznává spolumajitel serveru Uložto.cz Stanislav Pacan.

"Tak jako každá internetová služba s uživatelsky vkládaným obsahem (od webhostingů po youtube.com) nemůžeme ani my zabránit uživateli porušit pravidla naší služby," dodává.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V USA zbankrotoval řetězec kin a restaurací, měl 41 poboček

Kvůli pandemii koronaviru zbankrotoval americký řetězec kin spojených s restauracemi Alamo Drafthouse Cinema. Vznikl roku 1997 v Texasu, kde měl nejvíc ze svých 41 poboček. Další se nacházely v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu nebo Kansas City.

Podle agentury AP se teď firma pokusí využít 11. kapitoly bankrotového zákona, která je v USA častým nástrojem restrukturalizace. Společnostem umožňuje odprodat část byznysu, obměnit vedení, dohodnout se s věřiteli na dalším postupu a po čase se případně vrátit k běžnému fungování.

"Tento proces firmě zajistí tolik potřebné financování na stabilizaci situace v době pandemie, která měla bezprecedentní a nezměrný dopad na zábavní průmysl i gastronomii," uvedl řetězec, který byl podle AP známý špičkovou kvalitou obrazu a zvuku v kinech i kvalitním jídlem a občerstvením v restauracích. Pobočky musely stejně jako většina světových kin zavřít vloni v březnu kvůli první vlně pandemie koronaviru, nyní v omezeném režimu fungují jen v několika amerických státech.

Zdroj: AP
Další zprávy