T-Mobile připojí k rychlému internetu až milion domácností. Do optických sítí investuje miliardy

Marek Miler
11. 1. 2018 15:38
T-Mobile chce letos investovat 20 až 30 milionů eur do budování vlastních optických sítí pro vysokorychlostní internet v Česku. Do konce roku 2022 vloží největší tuzemský mobilní operátor do nové optické infrastruktury v Česku až 600 milionů eur (15 miliard korun).
Foto: Reuters

Praha - T-Mobile, největší tuzemský operátor sítí pro mobilní telefony, oznámil, že v následujících pěti letech investuje až patnáct miliard korun do budování vlastních optických sítí v Česku. Rozhodnutí je součástí strategie nových služeb pro domácnosti, které využívají i pevné připojení k internetu a internetovou televizi.  

Jen letos plánuje firma do rozvoje vlastních optických sítí v Česku vložit 20 až 30 milionů eur (510 až 765 milionů korun). V zhruba pětiletém horizontu pak mají její investice až za 600 milionů eur zajistit vysokorychlostní internet až pro jeden milion domácností. Tedy pro zhruba čtvrtinu všech domácností, jež jsou v Česku připojené k internetu.

Na setkání s novináři v Praze to řekli generální ředitel T-Mobile pro Česko a Slovensko Milan Vašina a technický ředitel firmy Branimir Marić.

T-Mobile je součástí mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom a na tuzemském trhu má 6,2 milionů mobilních zákazníků. Jeho pevné připojení k internetu nyní využívá 161 tisíc domácností a firem.

Ředitel českého a slovenského T-Mobile uvedl, že součástí strategie firmy na českém trhu bude kombinování mobilních služeb a vysokorychlostního internetu pro pevné linky. Zlepšením pevného připojení firma také může rozšířit nabídku své internetové televize, se kterou je nyní napřed konkurent O2, ovládaný finanční skupinou PPF Petra Kellnera. Na nedostatek vlastních optických sítí si stěžuje také Vodafone.

Nové optické sítě mají zajistit vysokorychlostní internet zejména klientům v menších městech. Tempo jejich budování bude záviset především na tom, jak rychle se operátorovi bude dařit vyrovnávat se s legislativními a administrativními překážkami jako jsou například věcná břemena k pozemkům či potřebná povolení. "To je jedna z největších bariér současnosti," řekl Vašina.

Rozhodnutí T-Mobile přichází v době, kdy podle ekonomů České republice chybí státní strategie pro budování kvalitnější digitální sítě, jež by byla základem pro rozvoj nové ekonomiky a pomohla udržet hospodářský růst v budoucnosti.

Na tento problém poukázal mimo jiné i mezinárodní žebříček konkurenceschopnosti Světové banky nebo loňský sborník Kam kráčíš, Česko, který ve spolupráci s Hospodářskými novinami připravil americký think tank Aspen Institute. Stát například nejspíš nestihne vyčerpat 14 miliard korun z evropských fondů na stavbu rychlých sítí na venkově, protože plán už čtvrtým rokem provázejí potíže.

Zaměření T-Mobile na rozvoj internetu pro domácnosti ukazuje i nová nabídka kombinující mobilní LTE signál a pevný příjem, kterou firma představila na začátku loňského roku.

Česko-slovenský operátor je v současnosti třetím největším, co do příspěvku k zisku celé skupiny Deutsche Telekom. Před ním jsou jen německá a americká divize.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy