Obavy o japonskou ekonomiku dál zlevňují ropu

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
14. 3. 2011 11:24
Cena ropy opět poroste, budou ji potřebovat japonské tepelné elektrárny
Růst cen ropy prozatím skončil, podle expertů ale jen dočasně.
Růst cen ropy prozatím skončil, podle expertů ale jen dočasně. | Foto: Reuters

Singapur - Zdrtí páteční přírodní katastrofa japonskou ekonomiku? Tato otázka přispěla k tomu, že v pondělí ztratily světové ceny ropy v Asii téměř tři dolary na barel. Investoři se obávají, že škody způsobené zemětřesením a vlnou tsunami zastaví původně slibný růst japonské ekonomiky.

Kromě událostí v Japonsku měl na cenu ropy vliv i poklidný víkend ve většině zemí Blízkého východu.

Severomořská ropa Brent se na asijském trhu dostala na 111,16 dolarů za barel, což je nejníže od 25. února. Později se přiblížila opět 112 dolarům. Americká lehká ropa WTI poklesla na 98,55 dolaru za barel, později vystoupala na 99 dolarů, což je o 2,15 dolaru méně než v pátek.

Podle expertů se však v budoucnu ceny ropy vrátí k růstu, vzhledem k tomu, že Japonsko bude potřebovat více ropy a plynu na výrobu elektřiny.

Páteční zemětřesení o rekordní síle 9 stupňů Richterovy škály a následná vlna tsunami odstavila celou řadu velkých japonských průmyslových podniků i ropných rafinerií.

S poškozením energetické infrastruktury se snížila poptávka země po ropě, v budoucnu ale pravděpodobně poroste - současné havárie v jaderných elektrárnách odstaví velké množství kapacit, což zvýší poptávku tepelných elektráren po ropných produktech a zemním plynu.

"Taková katastrofa si od japonských úřadů vyžádá rychlý zásah a v nejbližším období může brzdit ekonomický růst v zemi. Není ale pravděpodobné, že by to mělo výraznější dopad na globální hospodářský vývoj," řekl agentuře Reuters analytik firmy CMC Markets Ben Le Brun.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy