Londýn - Úvěrová krize straší už i zaměstnance londýnské finanční čtvrti. Podle ekonomů do dvou let přijde o místo v některé z místních finančních institucí více než dvacet tisíce lidí.
Centrum pro ekonomický výzkum tvrdí, že jen letos svá místa opustí kolem jedenácti tisíc osob. Dalších 8 200 bude následovat v roce 2009.
Návrat k normálu? Rok 2012
Zpomalení ekonomiky a úvěrová krize údajně postihne londýnskou City na několik let. Zpět k normálu se situace vrátí až v roce 2012, stojí ve zprávě Centra.
"Dopad úvěrové krize nás přinutil k revizi předpovědi," prohlásil Dominic Walley z Centra pro ekonomický výzkum.
"Očekáváme se na místo původně předpokládaných 7 tisíc přijde o práci 11 tisíc lidí. A výhled na rok 2009 není příliš optimistický. Pro City je zde jen malé světélko na konci tunelu," dodal.
První snižování stavu již ohlásila americká Citibank nebo the Royal Bank of Scotland. Další budou následovat v nejbližších dnech, shodují se experti.
Krize děsí hlavně Američany
Ještě horší je situace ve Spojených státech. Na dlažbě Wall Street skončilo za posledních devět měsíců více než 34 tisíc lidí.
Finanční krize stála místo například šéfa Citigroup Charlese Prince a 6200 zaměstnanců. To jsou ale jen necelá dvě procenta firmy.
U Lehman Brothers představuje pět tisíc propuštěných skoro pětinu pracovní síly.
V ponurém žebříčku následuje Bank of America s 3650 propuštěnými a Morgan Stanley s necelými třemi tisíci.
Bear Stearns se zatím rozloučila s 1550 lidmi v čele s generálním ředitelem, další velké propouštění se ale čeká.